Arvustus Woody Alleni autobiograafia head maiku suhu ei jäta

Copy
Woody Allen ja Soon-Yi Previn 69. Cannes'i filmifestivalil aastal 2016. Rohkem kui 20 aastat koos olnud pealtnäha üsna õnneliku paari suhte algus uppus skandaalidesse ja inetutesse süüdistustesse.
Woody Allen ja Soon-Yi Previn 69. Cannes'i filmifestivalil aastal 2016. Rohkem kui 20 aastat koos olnud pealtnäha üsna õnneliku paari suhte algus uppus skandaalidesse ja inetutesse süüdistustesse. Foto: ALBERTO PIZZOLI/AFP

Maailma esimese autobiograafia kirjutas neljandal sajandil sündinud õpetlane ja teoloog Aurelius Augustinus ning see kandis pealkirja «Pihtimused». Järgnevate sajandite jooksul on kirjutatud lugematu hulk autobiograafiaid või memuaare. Need kõik on muidugi erinevad, aga kõige põhilisemas siiski samasugused.

Esiteks on tegu alati mainekujundusega, olenemata sellest, kas kirjutaja ise on sellest teadlik või mitte. Kirjutaja maalib lugejale sellise pildi, nagu ta kas teadlikult või alateadlikult soovib. Loomulikult kehtib see ka biograafiate puhul, sest kirjutajad on alati ühel või teisel viisil kallutatud ja subjektiivsed.

Teiseks seab inimeste mälu omad piirid. Autobiograafiate «mina» on ka parimal juhul ebausaldusväärne jutustaja, lisaks tuleb raamatusse valida vaid teatud seigad, mis lisab veel ühe kihi ähmasust.

Tagasi üles