N, 8.12.2022

Koroonaaeg pani rahva liikuma

Sigrid Koorep
, ajakirjanik
Koroonaaeg pani rahva liikuma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kinnisvaras on asukoht üks olulisemaid külgi ja seda on arvestatud ka uusarenduste puhul.
Kinnisvaras on asukoht üks olulisemaid külgi ja seda on arvestatud ka uusarenduste puhul. Foto: Marko Saarm

Läinud koroona-aasta on elavdanud ka Viljandimaa kinnisvaraturgu ja näiteks ostu-müügitehinguid oli mullu võrreldes sellele eelnenud aastaga 88 võrra enam.

"Kui isegi teaks, kuidas see inimese psühholoogia töötab," arutles kinnisvaramaakler Mario Karro selle üle, miks on ostu-müügitehingud mullu suisa üle Eesti kasvanud. "Aga seda võin küll öelda, et on tõusnud huvi maakohtade vastu, väljaspool Viljandit. Üle Eesti käivad kliendid vaatamas ka Viljandimaa objekte, mida varem ei ole nii palju tähele pannud."

Suurenes huvi maal elamise vastu

Kokku oli mullune ostu-müügitehingute väärtus maa-ameti andmetel Viljandimaal 55 282 243 eurot. 2019. aastal jäi see 53 733 978 juurde. Tehingute arv oli vastavalt 1678 ja 1590. Vaiksem periood siinsel kinnisvaraturul jäi mullu aprilli ja maisse, kuid muidu kesisem aasta lõpp oli tavapärasest elavam ja näiteks kui 2019. aasta detsembris vormistati 125 ostu-müügitehingut, siis aasta hiljem oli see arv 146.

Maakohad konkureerivad omavahel üle Eesti ja seda teevad ka nende kinnisvarahinnad. "Kui keegi otsib elamist või suvekodu, siis on trend küll, et vaadatakse üle Eesti," lausus Mario Karro ja rääkis, et tema kaudu on müügis näiteks majake ühes ilusas kohas Läti piiri ääres ja isegi Tallinnast käivad inimesed seda vaatamas. "Tundub, et see koroonaaeg mingil määral pani liikuma ja mingil määral suurenes huvi maal elamise vastu." 

​Linnas annab järveäär hinnas tunda

Arco Vara Viljandi osakonna juhi Aime Opermanni sõnul tahetakse linnas nii kortereid kui maju ja nõudlust on pakkumisega võrreldes rohkem. Ostu- ja müügitehinguid mõjutab suuresti asukoht ja nagu Opermann ütles, ongi kinnisvara puhul tähtsad kolm asja: asukoht, asukoht ja asukoht, mis mõjutab tugevasti hinda ning ka uusarenduste puhul arvestatakse seda. Samuti loeb vaade. Loomulikult on teine tähtis asjaolu hind ja kui see osutub mõnes paigas ülemäära kalliks, liigutakse siiski mujale. Aga kui asjad on vastavuses, eelistatakse asukohta ja Viljandis on üks meelispaik kindlasti järveäärne, mis annab ka hinnas tunda.

"Kui võtame näiteks Männimäe, siis järvepoolses piirkonnas on korterid ikkagi atraktiivsemad ja nõks kallimad ning lähevad kiiremini ära kui võib-olla Männimäe teel, aga kuna praegu on valikut vähe, siis võetakse kõike," lausus Aime Opermann ja lisas, et seejuures püütakse ikka madalamaid korruseid valida ja eelkõige esitatakse ostusoove esimese ja teise korruse kahe- kuni kolmetoalistele korteritele. Suurt huvi just selliste elamispindade vastu võib tema sõnul põhjendada ehk nii, et üks osa ostjatest on vanemad inimesed, kes ei taha palju treppidest käia või kes mõtlevad juba sellele, et jäävad varsti vanemaks. Teine osa on noored pered, kellel on madalamal korrusel lihtsam toimetada lapsevankrite ja muude selliste asjadega.

"Aga loomulikult, kui korrusmajas on kõrgemal vaade hea, siis läheb ka see hästi kaubaks," lausus Opermann ja arutles, et hea järvevaade võib hinnale lisa anda kümme kuni kakskümmend protsenti, kuid see oleneb muidugi ka elamu seisukorrast.

Märksõnad
Tagasi üles