Euroopas kasutatakse selle seisundi kirjeldamiseks alla 25-aastaste tööpuuduse määra. 2010. aasta on viimane, mille kohta statistika on kättesaadav. Toona oli Eesti selle näitaja poolest kahjuks esirinnas: töötute hulka oli arvatud peaaegu kolmandik majanduslikult aktiivseid noori. See näitaja oli suurem ainult Hispaanias, Leedus, Lätis ja Slovakkias, keda majanduskriis samuti tugevasti räsis.
Peamine asjaolu, mis põhjustab Eesti noorte pikaajalist tööpuudust, on nende madal haridustase. Tunamullu oli Eesti 18—24-aastaste seas 12 protsenti neid, kes ei õppinud ning kelle kõrgeim haridustunnistus oli põhikoolidiplom, kui seegi. Arvudes väljendatuna tähendab see peaaegu 17 000 noort.
Ei saa jätta mainimata, et buumiaastatel ületas madala haridustasemega ja õppimise katkestanud noorte osa selles vanuserühmas koguni 14 protsenti. Et tööturu nigel seis soosis toona õppimist, võib eelmisel aastal vähenenud tööpuudust silmas pidades oodata värskelt statistikalt veelgi kehvemat tulemust.
Üks põhjus, miks Eestis on nii palju madala haridusega noori, võib peituda selles, et nad on valinud vale hariduse. Tegemata jäänud gümnaasiumireformi tõttu võitlevad väikesed keskkoolid õpilaste pärast ning vastu võetakse ka neid, kes on andekad hoopis praktilises töös ja peaksid seetõttu omandama kutsehariduse.
Kutseõppeasutuste vastuvõtu analüüs näitab, et aasta-aastalt satub nende juurde aina enam noori, kelle õpingud tavagümnaasiumis on katkenud. Koolist väljakukkumine on nii traumeeriv, et paljud ei julgegi enam õpingute juurde naasta. Väljalangemisega on kimpus ka kutsekoolid. Aasta jooksul katkestab õpingud peaaegu 20 protsenti kutseõpilasi.