Ravimiamet tuvastas Viljandi hoolekandekeskuses augustis hulga rikkumisi ravimite käitlemises. Mitme seal töötanud inimese sõnul olid muudki asjad korrast ära. Praeguseks on asutuse juht vahetunud ning puudused öeldavasti kõrvaldatud.
Küsimusele, kas eelmine juhataja Marge Tammesalu lahkus avastatud rikkumiste tõttu, vastas Viljandi abilinnapea ja hoolekandekeskuse nõukogu esimees Janika Gedvil kirjalikult: «Tammesalu esitas avalduse, mille nõukogu rahuldas.» Vigade tekkimise põhjusi võib tema sõnul otsida juhtimisvigadest.
/nginx/o/2020/12/29/13552579t1hf393.jpg)
Tammesalu sellega ei nõustunud, kuid ei soostunud rohkem kommenteerima ja katkestas telefonikõne.
Viljandi hoolekandekeskust, mis varem kandis Viljandimaa hoolekandekeskuse nime, kontrollis möödunud suvel nii ravimi- kui terviseamet. Ravimiameti selgitusel oli järelevalve ajendatud laekunud vihjest, et hooldekodus on rikkumisi ravimite hankimise, säilitamise ja arvestuse pidamisega. Kui terviseamet rikkumisi ei tuvastanud, siis ravimiamet esitas üldhooldusteenust osutavale keskusele loetelu puudustest, millest mõne tõttu võinuks ohtu sattuda kliendi tervis.
Valed annused
Seitsmest rikkumisest kõige raskemaks pidas ravimiamet ebaselgust raviskeemides. «Alati ei olnud andmeid, milline arst ja millal on ravimid määranud või ravi muutnud,» selgitas ravimiameti järelevalveosakonna juhataja Liis Prii. «Et raviskeemide kohta info puudus, on võimalik, et klient sai ravimit teises annuses, kui arst oli määranud.»
Jätkuküsimuse peale vastas ravimiamet, et kontrollimise käigus ei tuvastatud, et hoolekandeasutuse klientide elu oleks ohtu sattunud.
Teiste rikkumistena toodi välja, et klientide ja üldkasutatavad ravimid ei olnud eristatud, ravimeid ei säilitatud lukustatult, klientidelt ravimite vastuvõtmist ei dokumenteeritud, ravimite säilitamise ja arvestuse pidamise kohta polnud eeskirju, ravimite säilitamise ja arvestuse eest vastutavat isikut polnud määratud ning ravimite inventuuri ei olnud tehtud.
Prii täpsustas, et viimati nimetatud puudused ilmselt ei ohusta otseselt klientide tervist, kuid need on siiski olulised eksimuste tekkimise võimaluste vähendamise seisukohast.
Seitsmest tuvastatud puudusest eemaldas hoolekandekeskus ravimiameti teatel neli veel enne ametliku inspektsiooniakti kättesaamist. «Ülejäänud kolme kohta esitati tegevuskava, mida ravimiamet aktsepteeris,» sõnas Prii.
Tegevuskava järgi kõrvaldati hoolekandekeskuses viimased puudused tänavu 23. oktoobriks.
Ei tea või ei kommenteeri
Kui Sakala Janika Gedvililt kontrollkäiguga tuvastatud puuduste kohta telefonitsi küsis, vastas ta, et tema kõrvu ei ole sellekohane info jõudnud ning sestap ei ole tal võimalik seda ka kommenteerida. Gedvil põhjendas oma teadmatust sellega, et eelmine juhataja oli jätnud info kontrollimise kohta hoolekandekeskuse nõukogule edastamata.
/nginx/o/2020/12/29/13552580t1h1ad5.jpg)
Kui toimetus saatis abilinnapeale tema enda digiallkirjaga väljastatud kirja, millest nähtub, et ta oli siiski kontrollist teadlik, väitis abilinnapea, et oli kontrolli unustanud. «Seepärast ongi kirjalikult saadetud küsimused head, et saab süveneda, saab olla faktides täpne ja mitte unustada,» kirjutas Gedvil.
Kirjalikes vastustes andis abilinnapea ka selgituse, miks hoolekandeasutuses puudused tekkisid. «Tõenäoliselt juhtimisvead,» seisab Sakala päringu peale saadetud vastuses.
Kui ravimi- ja terviseamet tegid hoolekandekeskuses järelevalvet augusti alguses, siis augusti lõpuks lahkus asutuse senine juhataja Marge Tammesalu. Lahkumise põhjuseid ei soovinud avada Tammesalu ega hoolekandekeskuse nõukogu esimees Janika Gedvil.
Gedvil tõi välja, et ravimiameti nimetatud puuduste kõrvaldamiseks on loodud eraldi hooldusjuhi ametikoht ja osaliselt töötab kaks õde. Ravimite säilitamise ja arvestuse kohta on kehtestatud tööeeskirjad ning selle eest on määratud vastutav isik ja tema asendaja. Ravimikappidele on paigaldatud lukud ning klientide ja üldkasutatavad rohud on eristatud. Ravimid hangitakse apteegist originaalpakendites, et vältida segadust.
Mitte ainult ravimid
Kaks endist hoolekandekeskuse töötajat ja üks inimene, kes ajakirjanikuga vestlemise ajal keskuses edasi töötas, kinnitasid tänavu suvel, et asutuses oli raviskeemidega segadust.
«Raviskeem oli maja, mitte arsti poolt ja ravimite määramisel ei võetud ühendust perearstiga,» kirjeldas töötaja.
Sealjuures oli allikate väitel tavapärane, et raviskeemist olenemata anti kõigile uutele klientidele rahustavat ravimit Ketipinor. Vanemaealised jäetigi seda võtma.
/nginx/o/2020/12/29/13552581t1hf866.jpg)
Kolme inimese hinnangul olid majas ka muud asjad korrast ära. Näiteks olevat kollektiivis töötanud hooldaja, kes klientidega sõimles ja neid vahel sakutas. «Tulin trepist ja nägin, kuidas ta võttis rinnust kinni, raputas klienti ja lõugas: «Sina mulle vastu ei hakka!»» kirjeldas üks allikas jõhkrutsemist.
Sellele lisaks oli allika väitel töötajatel keelatud omavahel ja klientidega suhelda, nii et isegi puhkenurgas poleks tohtinud kolleegilt küsida, kuidas perel läheb või mida puhkuse ajal ette võetakse. Keeldu selgitati töötajatele kartusega, et jutud liiguvad majast välja. «Juhataja olevat Viljandi turult hooldekodu puudutavaid jutte kuulnud,» lisas töötaja. Seejuures olevat käskkiri korralduste rikkumiste peale juhatajalt tulnud kiiresti.
Hoolekandekeskuse uus juhataja Ain Keerup ütles, et varem toimunut ta kommenteerida ei oska. Praeguse töökorraldusega on töötajatel lubatud omavahel ja klientidega suhelda. «Klientidega suhtlemine on väga oodatud, sest läbi suhtlemise kinnitame hoolivust nende suhtes,» lausus Keerup. Tema sõnul on töötajad kohustatud maja elanikega käituma viisakalt ning vastupidine suhtumine ja käitumine toob kaasa töölepingu lõpetamise.
Ravimiametil on plaanis teha Viljandi hoolekandekeskuses järelkontroll siis, kui koroonaviiruse levik taandub. «Hoolekandeasutus on mittevastavuste kõrvaldamises olnud koostöövalmis ja puudused on kirjelduse järgi kõrvaldatud,» ütles ravimiameti järelevalveosakonna juhataja Liis Prii.
KOMMENTAAR
/nginx/o/2020/12/29/13552582t1hc4c0.jpg)
Rait Kuuse,
sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler
Hoolekandeasutuste tegevuse kvaliteet on väga oluline, sest sellest sõltub vahetult inimeste heaolu. Hoolekandeasutuste juhtkonnal on esmavastutus töö õiges korraldamises. Ministeeriumi valitsemisala ametite jaoks on seatud nõuete täitmise järelevalve suure tähtsusega, ametid on valmis hoolekandeasutusi nende palvel ka nõustama.