Saada vihje

Kolm peamist magamisasendit selleks, et keha järgiks neid õigesti

Artikli foto
Foto: Lonas

Öösel puhates vajuvad meie kehad üldiselt teatud magamisasenditesse ja kujunditessi, mis muutuvad meie elu jooksul erinevatel põhjustel: keha muudatused nagu näiteks kaalu tõus või langus, rasedus, keskkonna muudatused nagu näiteks kuumemad või jahedamad aastaajad, samuti partnerid või lapsed, või isegi lemmikloomad kes ronivad öösel voodisse, mis võivad muuta sinu tavalist magamisasendit. Mis on kõige tavalisemad asendid ja kuidas võivad nad sinu öist puhkust ja üleüldist tervist mõjutada? Kuidas teada, kas su magamisasend on sinu jaoks parim ja milliseid muudatusi tuleks teha madratsi või padja puhul? Sellest artiklist leiad vastused kõikidele nendele küsimustele ja paljule muule.

Külili magamine – kuidas võivad anatoomiliste tsoonidega madratsid aidata?

Nagu sellest uuringust selgus, kõige tavalisem magamisasend täiskasvanute seas on külili, ning selline valik magamisasendi puhul muutub vanusega üha populaarsemaks. Enamus juhtudel on külili magamine üsna tervislik viis keha puhkamiseks, sest see võimaldab su selgrool ja kaelal puhata vastavalt loomulikule keha joondumisele. Kuid külili magades tuleks kasutada õiget madratsit ja patja. Õigesti valitud madrats võimaldab kehal veidi sisse vajuda ja lõõgastuda, kuid teeb kindleks, et pole liiga pehme ning selgroog ei moonduks. Unespetsialistidel on selle jaoks lahendus, sest nad on märganud, et parim variant on anatoomiliste tsoonidega madrats – spetsiaalselt loodud selleks, et pakkuda õiget kõvadust ja pehmust ning lisatuge kehakontuuridele. Ning padja õige suurus ja kõvadus muudab lihtsamaks asetada oma pea ja kael õigel viisil. Kui su padi on kõrgem kuid veidi pehmem ning su pea võib sellesse mugavalt sisse vajuda siis on hästi, kuid väikesem padi võib olla parem valik. Jälgi oma praegust patja ja proovi tähele panna kas su magamisasend muutub öö jooksul, võib juhtuda, et sa liigud loomulikult padja juurest eemale kui see pole sinu jaoks õige. Sageli positsioonide vahetamine on märk ebaõigest madratsist, padjast või voodikattest. Kui külili magamine tundub alakehale ebamugav siis proovi asetada pehme väike padi, volditud tekk või rätik oma põlvede vahele, et leevendada survet oma puusadele.

Magad selili? Vali kõvem madrats

Selline magamisasend on üsna populaarne täiskasvanute seas. Sinu pea, kael ja selgroog on neutraalses asendis, mis tähendab, et sul on vähem tõenäolisem seljavalu kogeda. Selili magamist  veidi kõrgendatud padjal asetseva peaga peetakse tervislikuks, kuid mõnedel juhtudel ei pruugi see olla parim valik. Näiteks kui sa kannatad norskamise käes või sul on raskusi hingamisega, siis ei tohiks sellises asendis magada, sest see võib su und häirida ning tulemuseks ei puhka hommikuks korralikult välja. Samuti võib see suurendada valu neile, kes kannatavad seljavalude käes. Seda märgates proovi oma magamisasendit muuta või hinda oma madratsi kõvadust. Kui madrats on liiga pehme siis vajub alakeha ning eriti puusad ja alaselg madratsi sisse, mis tekitab valusa surve. Võib olla parem täiendada oma madratsit kõvema vastu või proovida kattemadratsit mis loob rohkem tuge kui su praegune madrats on lihtsalt kulunud ja ei paku enam seljale ja puusadele vajalikku tuge. Sa võid samuti proovida padja või rulli keeratud rätiku põlvede alla asetamist, sellisel viisil lood tuge oma selgroole loomuliku kõverjoonega ja vähendad sellega seljavalu tekkimise võimalusi.

Kõhuli magamine – väldi seda magamisasendit või tee vajalikud muudatused

Mõnede inimeste jaoks on see kõige mugavam asend, see aitab neil lõõgastuda, ning samuti võib seda valida norskamise vältimiseks, kuid seda asendit ei soovitata tavaliselt magamiseks. Peamiselt seetõttu, et see muudab väga raskeks tagada korrektne selgroo positsioon, samuti võib see süvendada muid tervisehäireid.

Kõhuli magamine võib viia alaselja- ja kaelavaludeni. Samuti on tõenäolisem, et sa vähkred ja pöörad ringi proovides leiad kõhuli mugavamat asendit võrreldes teiste magamisasenditega. Liiga palju survet kõhul võib luua ebamugava tunde asetades survet närvidele ja põhjustades tuimust, surinat ja närvivalu. Kui padjad võivad aidata sul muuta kõhuli magamise mugavamaks – sa võid proovida aidata ennast pehme padjaga otsmiku all, mis võimaldaks selgrool sirgjoont hoida. Kõva patja tuleks igal juhul vältida, sest see tekitab valu. Neile kes magavad kõhuli on soovitatav valida pehmem madrats, sest keha vajub sellesse sisse ning madrats aitab vähendada keha raskuse poolt tekitatud survet.

Hoolimata sellest, milline on sinu magamisasend täna, võib olla targem mõelda selle peale kas kannatad ühegi eelnevalt mainitud probleemi käes – norskamine, selja-või kaelavalu, ringi vähkremine. Võib-olla on õige aeg oma magamispositsiooni muutmiseks, et tunda leevendust ja puhata ilma häirimiseta. Korralik madratsi ja padja kombinatsioon võib luua täiuslikud tingimused magamiseks, aidata kehal lõdvestuda antud asendis ning tagada, et magamisasend ei tekitaks probleeme. Mõtle millise magamisasendiga soovid jätkata ning kuidas su praegune madrats ja padi panevad sind selles asendis tundma. Ja kui soovite rohkem teada saada, kuidas madrats teie tervist mõjutab, võite lugeda ka seda artiklit.

Tagasi üles