Kandle-Ott oli üks kummaline mees. Pole keskealist või pisut vanemat viljandlast, kes teda ei mäletaks. Pisike, veidi kühmus, kuid alati heatujuline vanamees ja tema kannel olid Viljandi mitteametlikud sümbolid.
Kui aja jooksul pisut tuhmuma hakanud mälupildid kõrvale jätta, siis pole varsti paarkümmend aastat maamullas puhanud, enne seda pika elu elanud ja alati pisut saladuslikuks jäänud Otist eriti palju alles. Mõned fotod, natuke telefilmi ja õigupoolest ongi kõik. Kui paljud teavad sedagi, et tema õige nimi oli Aleksander Ott? Eriti kahju on sellest, et Otile nime andnud kandlemängust polnud ühtegi terviklikku salvestist.
Vahel aga pakub elu ootamatusi. Vanavarahuvilisel kollektsionääril Toivo Lõhmusel õnnestus Viljandi kirbuturult puhtjuhuslikult osta kolm ligi poole sajandi vanust magnetlinti, millel on umbes kolm tundi juttu ja muusikat.
«Muist omaloodut ka sekka, et ikka ilusam oleks. Armastusest ja romantikast. Mul on keeva verd ja eks mängus kaldub ka nii olema, aga see on hea, see on tervislik,» räägib esimesel, 1975. aastal salvestatud lindil mees, kes nimetab end Viljandi kanneldajaks Aleksander Otiks. Oti reibas ja maailma kurjust alahindav hääl on kehvast helikvaliteedist hoolimata selgesti äratuntav.
Hääled minevikust
Toivo Lõhmus on Viljandi turu lähedal õunaaia kirbuturgudel regulaarne külaline. Turul kauplevad enamasti eakad härrad kõiksugu vanaaegsete esemetega. Kord silmas Lõhmus muu kraami seas koltunud ja kulunud karpidega lindihunnikut, millele oli Aleksander Oti nimi peale kirjutatud.
OTI UNENÄGU
Et olen kandlemängija, siis sellest teadsid mitmed inimesed. Siis juhtuski nii, et Viljandi 700-aasta juubeli puhul (1983) kutsuti Tallinnast filmitöölised kohale ja Viljandis ringi käies filmiti mind mitmel pool. Kord mängisin kanneltki, kui nõuti. Seda filmi on näidatud televisioonis mitu korda. Möödunud aastal mängisin Mulgi Keldris teatud aja kannelt, paistis, et mu mäng rahvale meeldis. Mu kannel on vananenud ja mina ise ka. Kannel enam hästi ei kõla ja minu lauluhääl ka hästi ei kõla.
Enne Viljandi 700 aasta juubelit ma nägin unes, et mu isa elas ja ütles mulle, et ma elan 200 aastat vanaks ja saan omale naise. Siis mu kannel peab ikka hästi kõlama ja lauluhääl ka.
Allikas: Aleksander Oti päevik