T, 17.05.2022

Mulgi vallas tehakse rahvaloenduse peaproov

Margus Haav
, reporter
Mulgi vallas tehakse rahvaloenduse peaproov
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viljandimaal hakatakse rahvast prooviloendama Mulgi vallas, kus plaanis on küsitleda 36 eluruumi.
Viljandimaal hakatakse rahvast prooviloendama Mulgi vallas, kus plaanis on küsitleda 36 eluruumi. Foto: Elmo Riig / Sakala

Statistikaamet alustab 30. detsembril kuu aega vältava rahva ja eluruumide loenduse prooviküsitlust, millega kontrollitakse valmisolekut suureks loenduseks. Rahvaloenduse peaproovi kaasatakse üle Eesti umbes 2000 inimest, Viljandimaal hakatakse rahvast loendama Mulgi vallas, kus plaanis on küsitleda 36 eluruumi.

Statistikaameti peadirektori Mart Mägi sõnul saavad kutse katseküsitluses osaleda kaheksas maakonnas elavad inimesed. 

"Testküsitluseks oleme valinud üle Eesti võimalikult erinevad piirkonnad ja elamutüübid. Valimis on kortermaju, ridaelamuid, eramuid, aga ka suvilaid ja üks hooldekodu. 30. detsembril saadame kõikidele neile postkasti kolmes keeles teavituskirja ja kui rahvastikuregistris on e-posti aadress, siis ka personaalse e-kirja," ütles Mägi pressiteate vahendusel.

Prooviküsitlus toimub kahes osas: e-loendus (30. detsembrist 15. jaanuarini) ja küsitlusloendus (20.–31. jaanuarini), kus küsitlejad helistavad neile, kes e-loendusel ei osalenud või täitsid ankeedi puudulikult. Küsitlusele saavad statistikaameti elektroonilises keskkonnas eSTAT 30. detsembrist kell 00.00 vastata kõik teate saanud inimesed.  

Suurema osa rahva ja eluruumide loenduseks vajalikest andmetest saab statistikaamet riiklikest registritest. Inimestel tuleb vastata vaid vähestele küsimustele, millele ühestki registrist vastuseid ei saa. Nii prooviküsitlusel kui ka pärisloendusel küsitakse inimestelt võõrkeelte ja murrete oskuse, usu ning terviseprobleemidest tingitud piirangute kohta. Registriandmete kasutamine säästab oluliselt inimeste aega, e-küsimustiku saab ühe inimese kohta ära täita vähem kui kümne minutiga. Igal täisealisel tuleb vastata enda eest ise, alaealiste leibkonnaliikmete kohta saavad vastused anda samal aadressil elavad vanemad.

"Testküsitlus on oluline eeldus 2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse õnnestumiseks. Igal testküsitlusel osaleval inimesel on võimalus anda statistikaametile tagasisidet, mis aitab meil loendusprotsessi enne põhiloendust täiustada. Peamine eesmärk on kontrollida, kuidas töötavad erinevad küsitlusmeetodid, kuidas inimesed ankeedist aru saavad ning kuidas toimib tehnoloogia," selgitas Mägi. 

Märksõnad
Tagasi üles