R, 9.12.2022

Peremeest ootavad kassid ja koerad näitavad end jõulupuul

Alice Lokk
, reporter
Peremeest ootavad kassid ja koerad näitavad end jõulupuul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärimusmuusika aida ees saab iga huviline tutvuda kassidega ja koertega, kes Viljandi varjupaigas uut peremeest ootavad.
Pärimusmuusika aida ees saab iga huviline tutvuda kassidega ja koertega, kes Viljandi varjupaigas uut peremeest ootavad. Foto: Elmo Riig

Esmaspäeval pandi Eesti veterinaarmeditsiini üliõpilaste seltsi eestvedamisel pärimusmuusika aida ette jõulupuu, millel on pildid Viljandi varjupaiga kassidest ja koertest, kes kodu otsivad.

Eesti maaülikooli viienda aasta veterinaartudeng Allotar Kadak ütles, et idee sai alguse juba neli aastat tagasi. «Meie selts mõtles välja projekti, et suurendada inimeste teadlikkust, kui palju loomi tegelikult hoiukodudes ja varjupaikades uut kodu otsivad,» selgitas ta.

Kadak nentis, et kodu vajavaid kasse ja koeri on õigupoolest veelgi enam. «Need, kelle pildid on puudel, on valmis kohe koju minema. Tegelikult on varjupaikades palju karantiiniruume ja haigeid loomi, keda kohe koju saata ei saa.»

Seltsil on üle Eesti tiimid, kes eri linnades jõulupuuga tegelevad. «Võtame ühendust varjupaikadega ning alati ollakse nõus, et me tuleme,» rääkis Kadak. «Meil on oma fotograafid, kes aitavad loomadest pilte teha, ja abilised, kes aitavad loomi hoida.» Ta ütles, et pildistamise ajal üritatakse välja selgitada, milline võiks olla looma iseloom, ning koos varjupaiga töötajatega koostatakse kirjeldus, mis läheb pildi teisele küljele.

Veterinaariatudeng selgitas, et kasse on endiselt palju lihtsal põhjusel: neid ei steriliseerita. «Nii võibki juhtuda, et maakohtadesse tekivad lausa kolooniad. Kasse tuleb järjest juurde ja juurde ning lõpuks on neid liiga palju. Kass võib poegida mitu korda aastas. Kohe, kui pesakond on alt läinud, on ta valmis uuesti tiineks jääma, see vahe on umbes kaks kuud,» rääkis Kadak. Ta lisas, et koerte puhul on probleemiks see, et omanikud jätavad oma looma hooletusse.

Viljandi varjupaiga juhataja Siiri Mängli sõnul on inimestele jõulupuul olevad pildid silma jäänud. «Esimestel aastatel oli huvi tagasihoidlik, aga eelmisel aastal tulid päris paljud inimesed varjupaika ja ütlesid, et nägid pilti ja tahaksid looma näha. Väga palju on ka selliseid, kes otse kuuse juurest helistavad ja küsivad, kas loom on alles.»

Pärimusmuusika aida ees seisval kuusepuul on umbes 30 pilti koduta loomadest. Uut peremeest ootavate loomapiltidega puud on veel Haapsalus, Tallinnas, Tartus, Pärnus, Raplas, Rakveres ja Kuressaares. Kõik kassid, kes varjupaikades kodu ootavad, on steriliseeritud ja vaktsineeritud.

Märksõnad
Tagasi üles