T, 28.03.2023

Autoromud viiakse üle Eesti tasuta ära

Alice Lokk
, reporter
Autoromud viiakse üle Eesti tasuta ära
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vana auto saab kuni 2. detsembrini ära anda tasuta.
Vana auto saab kuni 2. detsembrini ära anda tasuta. Foto: Toomas Huik

Taas on käes romukampaania, mis tähendab, et oma vanast sõidukist saab 2. detsembrini vabaneda tasuta. 

Detsembri alguseni kestvat romuringi veab keskkonnaministeerium, sõidukeid viivad tasuta ära Eesti autolammutuste liit, Kuusakoski ja BLRT Refonda.

Keskkonnaministeeriumi kodulehel on kirjas, et liiklusregistris on väga suur arv mootorsõidukeid, mis on üle kümne aasta vanad, kuid ei ole käinud aastaid tehnoülevaatusel ning on liikluskindlustuseta.  2018. aastal oli kogutud romusõidukite ringlussevõtt 87 protsenti ja taaskasutamine 91,2 protsenti. Romusõidukitest on võimalik ringlusse võtta rehve, õlifiltreid, akusid ja metalle. Romusõidukite plastosad ja vedelikud suunatakse energiakasutusse.

Sõidukiomanike teadmatuse tõttu jäetakse sõiduk lagunema või müüakse ebaseaduslikule lammutajatele. Ebaseaduslik lammutaja ei väljasta sõiduki omanikule lammutustõendit ega registreeri end sõiduki uue omanikuna liiklusregistis.

Romusõidukid põhjustavad negatiivset keskkonnamõju ning võtavad ruumi ning hõivavad linnas parkimiskohti. Illegaalses jäätmekäitluskohas käib jäätmete käitlemine keskkonnanõudeid eirates ja see kujutab endast suurt keskkonnahäiringut, seades ohtu põhjavee ja ohutuse. Maha kallatud või põletatud mootoriõli ning mittenõuetele vastav õhukonditsioneeris oleva gaasi käitlemine võib põhjustada nii keskkonnaohtu kui ka ohtu inimese tervisele. Umbes kuus kuni 12 liitrit vedelikke eemaldatakse kasutuselt kõrvaldatud sõidukist käitlemise ajal.

Kasutuselt kõrvaldatud sõiduk kustutatakse registrist lammutustõendi alusel, mille väljastab keskkonnaloaga töötlemiskoda.  Keskkonnaloaga töötlemiskoda suudab teie romusõiduki taaskasutada.

2017. aastal kustutati lammutustõendi alusel 16 263 sõidukit, 2016. aastal oli see 11 184. Inimesed muutuvad järjest teadlikumaks, et kasutuselt kõrvaldatud sõiduk tuleb viia ametlikku lammutuskotta, kus ta võetakse liiklusregistrist maha lammutustõendi alusel.

Romukampaaniaga koguti 2018. aastal 250 ning 2019. aastal 430 sõidukit. BLRT Refonda,  Eesti autolammutuste liit ja Kuusakoski väljastavad romusõiduki kohta lammutustõendi.

Märksõnad
Tagasi üles