Lusitaania teeteod tuleks kokku korjata

Alice Lokk
, reporter
Copy
Hispaania teetigu on Eestis levinud juba üle kümne aasta. Võõrliigi arvukuse suurenemisele on kaasa aidanud soojad talved ja niiske kevad. Aiakahjurina on võõrliik tülikas aiapidajatele, sest toitub nii aiasaadustest kui ka põllumajanduskultuuridest. 
Hispaania teetigu on Eestis levinud juba üle kümne aasta. Võõrliigi arvukuse suurenemisele on kaasa aidanud soojad talved ja niiske kevad. Aiakahjurina on võõrliik tülikas aiapidajatele, sest toitub nii aiasaadustest kui ka põllumajanduskultuuridest. Foto: Elmo Riig

Selleks, et Hispaania teetigude plahvatuslik levik järgmisel aastal ei korduks, tuleb sügisel võõrliigi munad ja viimased aktiivsed teod kokku korjata ning hävitada. Võõrliigi talvituskohad nagu kompostihunnikud tasub enne talvekülma läbi kaevata.

Keskkonnaameti liigikaitse peaspetsialist Eike Tammekänd ütles, et praegu on aiapidajatel veel viimane aeg aia niisked ja päikese eest varjulised kohad üle vaadata. Talvituskohad nagu kompostihunnikud ja kõiksugused servaalused tasub oma aias enne talvekülma läbi kaevata kõikjal, kus on Hispaania teetigusid liikvel olnud.

"Läbi tasub kaevata ka multšialused ja püsikute lehtede ning vartealused paigad, kus Hispaania teeteod meelsasti talvituvad," lisas ta.

Kõige lihtsam ja humaansem viis võõrliigi ja munade hävitamiseks on nende kokkukorjamine ja keeva veega hävitamine. Hävitatud teod ja nende munad võib kaevata maa sisse või viia kompostihunnikusse. Riisutud lehed, koristatud lillepealsed ja multš tuleb võimalusel kompostida koduaias piiritletud kohas, viia jäätmejaama või kasutada muid omavalitsuse korraldatud võimalusi. "Suvalisse kohta aiaprahti viia ei tohi, sest nii levivad Hispaania teeteod ja teisedki võõrliigid," rõhutas Eike Tammekänd.

Uuel aastal on tõrje kõige tõhusam, kui sellega alustada juba kevadiste aiatööde ajal. Hispaania teeteod muutuvad kevadel aktiivseks üsna varakult, kui õhutemperatuur on viis kraadi. Võõrtigusid kevadel regulaarselt korjates on võimalik nende paljunemist ja suvist plahvatuslikku levikut ära hoida.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles