N, 8.12.2022

Kauge külaline

Margus Haav
, reporter
Kauge külaline
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Stella Chiweshe on mitu korda üles astunud festivalil WOMAD, salvestanud kahel korral John Peeli sessiooni ja mänginud korduvalt John Peeli raadiosaates kanalil BBC One.
Stella Chiweshe on mitu korda üles astunud festivalil WOMAD, salvestanud kahel korral John Peeli sessiooni ja mänginud korduvalt John Peeli raadiosaates kanalil BBC One. Foto: Kevin Kohjus

Oktoobri lõpul pärast korraliku rahvusvahelise kadalipu läbimist viimaks Viljandisse jõudnud 75-aastase Zimbabwe päritolu muusiku Stella Chiweshe kontsert oli omamoodi erandlik juba pelgalt sellepärast, et see üldse toimuda sai.

Chiweshe tähetund jääb kolme aastakümne taha, kui jäi silma oma mitmekülgse ja ettenägeliku maitse poolest kuulsale raadiomehele John Peelile. Berliinis elava Chiweshe pill on tema koduriigi hõimu Shona traditsiooniline, väga huvitava eksootilise kõlaga instrument mbira dzavadzimu, mille välimust on kõige parem kirjeldada kui mitut üksteise otsa laotud metallpiidega kammi.

Viljandi pärimusmuusika aida väikeses saalis antud kontserdi esimeses kolmandikus meenutas Chiweshe reisiväsimuse küüsis olevat külalisõppejõudu, kes on ootamatult sattunud võõra auditooriumi ette ega suuda otsustada, mida talle õieti rääkida. Nii saigi publik osa kombineeritud kavast, mille sisse mahtus muusika, jutuvestmine ja meditatiiv-spirituaalne osa.

Chiweshe aktsent segas pisut lugude tuumani jõudmist, kuid lõpuks paistis siiski, et kogenud artist teab täpselt, mida teeb. Saal laulis kaasa või tegi ebaeestlaslikult ekstaatilisi linnuhääli. Sõna tõsises mõttes põlvini ulatuvate rastapatsidega veteran jälgis seda uneleva rahuloluga ning välgutas vahel oma kuldkollase maani ürbi alt paljaid, kuldseks lakitud küüntega varbaid.

Märksõnad
Tagasi üles