- Valuoja pargis juuakse lisaks viinale odekolonni ja süütevedelikku.
- Alkokabinetti saab minna vaid täiesti kainena, vabatahtlikult.
- Alkoholi küüsi sattunud inimesel väheneb tahe elus midagi muuta.
- Pooltel juhtudel on sihipärase tööga võimalik alkoholi meelevallast pääseda.
Päikesepaistelisel oktoobrihommikul lähen sõpra Viljandi raudteejaama rongi peale viima ning kolmveerand üheksast sõidan Leola tänavat pidi mööda Valuoja orust. Turu juures kõnnitee ääres pinkidel istuvad inimesed ja neid on valus vaadata.
Seal on peaaegu alati keegi. 12. septembri õhtul natuke pärast kella kuut magab üks mees pingil, teine murul. Häirekeskusesse tehtud kõne peale vastatakse, et sinna on uinunutest juba teatatud. 23. septembri lõunal kolmveerand ühest tõuseb kahe mehe kõrvalt püsti karguga naine. Tema püksid on jalge vahelt märjad.
5. oktoobri hommikul ootavad mehed Valuoja oru veerel, et kell saaks kümme ja võiks minna poodi kangemat kraami ostma. On pensionipäev. Osa neist meestest on kell kaheksa sealtsamast lähedalt turvakodust välja tõstetud. Sinna tagasi saab alles kella neljast. Kainena. Paljudel aga kaine püsida ei õnnestu, sest põhjuse juua leiab alati. Näiteks et sõpradega mõnusalt aega veeta. Või siis sotsiaalpensionipäeva puhul. Samuti pika tööperioodi lõpu või uue alguse tähistamiseks. Joomiseks annab põhjust kohtumine töötukassas. Ja muidugi paneb jooma valu, olgu selle taga suhteprobleemid, töö või pere kaotus, depressioon, enesetapumõtted ...
«Alkoholiga on lihtne: sa kas jood või sa ei joo,» lausub 55-aastane Margus. «Kui jood, siis ei saa enam pidama.» Vahel olevat hommikul nii, et kui sa peale ei joo, võid vedru välja visata – veri minevat liiga paksuks.
Kahel Margusega koos pingil istuval mehel on vanust 51 aastat. Nimetagem neid Jüriks ja Hugoks.
Hugo on käinud 80-ndatel Afganistani sõjas. «Panin viimase paugu ja tulin tulema. Katus sõidab, aga kunagi ta tuleb ikka tagasi,» ütleb ta.