R, 9.12.2022

Hõimupäeva tähistatakse Abja-Paluojal ja Hallistes

Kadri Allikmäe
, reporter
Hõimupäeva tähistatakse Abja-Paluojal ja Hallistes
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ansambel PásztorHóra Ungarist astub hoogsa muusika kontserdiga üles reedel kell 19 Abja kultuurimajas.
Ansambel PásztorHóra Ungarist astub hoogsa muusika kontserdiga üles reedel kell 19 Abja kultuurimajas. Foto: Dóra Darics

Laupäeval tähistatakse hõimupäeva, mis on soome-ugri rahvaste tähtsaim iga-aastane kultuurisündmus. Viljandimaal tähistatakse seda reedel Ungari ansambli kontserdi ning Lennart Meri soome-ugri filmirännakute näitusega. 

Viljandimaa ingerisoomlaste seltsi juhataja Valeri Luukka, ütles, et selts sel aastal koroona tõttu hõimupäevadel ei osale. "Meil olid planeeritud hõimupäevad Narvas, aga sel aastal ei ole meie koor ja tantsurühmad koos käia," lausus Luukka. Tema sõnul on ingerisoomlaste seltsi koor Sävel Viljandimaa suurim segakoor. Seda, kui palju Eestis ingerisoomlasi päriselt on, teab Luukka sõnul vaid vanajumal, aga neid, kes kultuuriautonoomia juhtkona valivad, on 3000 kanti. "Kultuuriautonoomia tähendab, et riik toetab teatud kultuuritegemist ja meil on oma ajaleht Inkeri, mis ilmub neli korda aastas," selgita ta. Viljandimaal on 104 inimest, kes räägivad kodus pereringis ingerisoome keelt. "Noored ei räägi ingerisoome keeles ja vanematel mingi murre on, kuid üldiselt räägime soome keeles," lisas Luukka.

Soome-ugri rahvaste lipud Obinitsas
Soome-ugri rahvaste lipud Obinitsas Foto: Fenno-Ugria asutuse kogu

Kokku on Eesti peale üheksa ingerisoomlaste seltsi ning igal aastal on selle rahvakillu laulu- ja tantsupidu. "Tänavu pidi see Pärnus olema, järgmisel aastal proovime uuesti," lausus Valeri Luukka, kes on sündinud Soomes. Tema abikaasa Kirsti Käiväräinen, kes on samuti ingerisoomlane, on sündinud Eestis. Ta õpetab Viljandi Kesklinna koolis soome keelt, kuid sel aastal ta ise hõimupäeva ei tähista.

Kontsert tuleb, kui proov on negatiivne

Küll aga tähistatakse hõimupäeva Abja kultuurimajas, kus hõimupäeva eelõhtul, reedel kell 19 astub üles ainuke seekordne väliskülaline, Ungari ansambel PásztorHóra, kes esitab Transilvaania äärealadelt pärit moldova rahvamuusikat. Väidetavalt on see üks Ungari armastatumaid moldova muusikat mängivaid ansambleid.

Kultuurimaja juhataja Lauri Sepa sõnul pidi ansambel Eestis koroonaproovi ära tegema. "Otsest kindlust mul veel ei ole, et homne kontsert toimub," tunnistas Sepp.

Ungari kultuuri instituudi juhataja Tamás Orosz kinnitas, et ansambel astub üles vaid siis, kui selle viie liikme ja autojuhi koroonaproov on negatiivne. Kokku peaks trupp Eestis hõimupäevade ajal andma neli kontserti.

Kui proov on positiivne ja esinemine jääb ära, lubas Abja kultuurimaja juhataja näidata mõnda hõimurahvastest kõnelevat filmi või korraldada temaatilise loengu. "Praegu on negatiivsed tulemused alati positiivsed uudised," lisas ta humoorikalt.

Teisipäeval avati Halliste rahvamajas näitus "Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988”, mis jääb avatuks käesoleva kuu lõpuni.

Hõimupäevad internetis

Fenno-Ugria asutus, kes sündmusi üle Eesti korraldab, teeb reedel kell 14 interneti otseülekande Tallinnas rahvusraamatukogu kuppelsaalist hõimupäevade konverentsilt "Hõimurahvaste emakeeled ja küberruum".

Laupäeval kell 16 saab küberruumis jälgida ka Eesti Rahva Muuseumis korraldatavat hõimupäevade peakontserti, millel astuvad üles Eestis tegutsevad soome-ugri seltsid.

Soome-ugri rahvaste kaart
Soome-ugri rahvaste kaart Foto: Fenno-ugria Asutus

Rahvusringhäälingu voogedastuskeskkonnas Jupiter on spetsiaalselt hõimupäevadele loodud lehekülg, kust avaneb rikkalik valik tele- ja raadiosaateid ning dokumentaalfilme. Neist vanimad on pärit aastast 1936. Vikerraadiost saab 19.–25. oktoobrini "Õhtujutu" ajal kell 20.50 kuulata hõimurahvaste muinasjutte. Kõiki lugusid saab hiljem kuulata Jupiteri keskkonnas.

Otsapidi on hõimupäevadega seotud ka Mulgi nädal, sest Mulgi kultuuri instituut korraldab järgmisel aastal Abja-Paluojal soome-ugri kultuuripealinna ettevõtmisi.

Mulgi nädala puhul korraldatakse reedel kell 18 Tõrva kirikus-kammersaalis kontsert "Mulgi keel ja meel". Laupäeval kell 11 saab toeka kõhutäie Mulgi toidu festivalil ja kell 15 algab kontsert, kus tulevad esmaettekandele kõik mulgikeelsete laulude võistlusele laekunud heliteosed. 

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav üritustesari, mida tähistati Eesti Vabariigis juba enne teist maailmasõda. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana ning heisata sel puhul riigilipud. Seega võib laupäeval lipud lehvima panna.

Märksõnad
Tagasi üles