Ööpäevaga lisandus 44 positiivset proovi

Synlabi testibuss Viljandi turu parklas.

FOTO: Elmo Riig

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti Eestis 3020 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast proovi, millest 44 tulemus osutus positiivseks.

Rahvastikuregistri andmete kohaselt lisandus enim nakatunuid, 20, Harjumaale. Ida-Virumaale tuli juurde 16 ja Järvamaale kaks nakatunut ning Lääne-Virumaale, Saaremaale ja Valgamaale üks. Kolmel juhul polnud positiivse proovi andnul rahvastikuregistris registreeritud elukoht. Viljandimaale nakatunuid ei lisandunud.

Harjumaale ööpäevaga lisandunud 20 haigestunust 11 olid varasemate haigete lähikontaktsed. Ülejäänud nakatumiste asjaolud on veel täpsustamisel. Järvamaale lisandunud juhtumid on seotud töökontaktiga Tallinnas.

Perioodil 22.–23. september lisandunud haigusjuhtudest 27 puhul oli tegemist varasemate haigestunute kontaktsetega.

Terviseameti põhja regionaalosakonna jälgimisel on viis aktiivset kollet, millest Kadrioru sünnipäeva koldega on seotud 26, töökoha koldega kuus, perekonna koldega kuus ja Läänemere gümnaasiumi koldega 27 inimest: 19 õpilast ja kaheksa õpetajat. Ida-Tallinna keskhaigla koldes on 19 nakatunut: 15 töötajat ja neli patsienti. Põhja regionaalosakonna jälgimisel on 1922 inimest, kellest 247 on haigestunud.

Ida-Virumaale lisandunud 16 nakatunust on kuus varasemate nakatunute lähikontaktsed, kolmel juhul nakatuti töökohas, kolmel juhul tuttavate kaudu ning ülejäänud nakatumiste asjaolud on veel väljaselgitamisel. Lääne-Virumaa uue juhtumi nakatumise asjaolud on väljaselgitamisel. Kokku on Ida regioonis viis aktiivset kollet, millest Kohtla-Järve töökoha koldega on seotud seitse, Sillamäe töökoha koldega 12 ja tutvuskonna koldega 30 inimest. Tammiku põhikooli koldes on 11 ning Kohtla-Järve sünnipäeva koldes viis inimest. Ida regionaalosakonna jälgimisel on 831 inimest, kellest on haigestunud 159.

Rahvastikuregistri alusel Valgamaale laekunud positiivse tulemuse saanud inimene elab tegelikult Tallinnas ning juhtum on üle antud põhja regionaalosakonnale. Lõuna regioonis on tänahommikuse seisuga kolm kollet: Võru sünnipäev (22 inimest), Itaalia reisi kolle (üheksa haigestunut) ja matuse kolle (11 inimest). Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on koroonaviirusega seoses 187 inimest, kellest 32 on haigestunud.

Saaremaa uus positiivne juhtum on seotud nakatumisega Kohtla-Järvel, Pärnumaa juhtumi puhul toimus nakatumine Väike-Maarja päästekoolis võistluse käigus. Lääne regionaalosakonnas on jälgimisel 127 inimest, kellest 13 on haigestunud.

Terviseamet paneb südamele: haigena koosviibimisele minek on kindel viis oma sõpru nakatada. Sageli viibitakse tunde tihedalt koos kinnises ruumis ning räägitakse valjul häälel. See aitab viiruseosakestel veelgi paremini levida.

Samuti soovitab terviseamet üritustel osalejatel oma telefoni paigaldada koroonaäpi HOIA, mis aitab võimalikku lähikontakti tõhusamalt tuvastada. Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud 136 813 korda ja selle kaudu on end haigeks märkinud 53 inimest.

24. septembri hommikul vajas Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 31 inimest, juhitaval hingamisel on kaks patsienti. Koju saadeti üks inimene ning üks patsient viidi üle mitte-COVID- osakonda. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kuus.

Eestis on kokku tehtud rohkem kui 197 000 esmast proovi, nendest 3076 ehk 1,55 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed. Koroonaproovide täpsemat statistikat saab vaadata www.terviseamet.ee/koroonakaart.

Järgmised nädalad on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks. Kui oled olnud haigestunud COVID-19 positiivse inimesega lähikontaktis, siis püsi kodus ja jälgi oma tervist 14 päeva jooksul. Koju tuleb jääda mistahes haigussümptomite korral ja võtta ühendust oma perearstiga. Väldi kontakte teiste inimestega, järgi käte- ja hingamisteede hügieeni. Poodi või apteeki võib minna ainult äärmisel vajadusel, kasutades kõiki ettevaatusabinõusid. Isolatsioonis viibides võib liikuda üksi vabas õhus, vältides kontakti teiste inimestega.

Kuidas peatada koroonaviiruse levik?

• Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.

• Rahvarohketes kohtades ja eriti ruumis, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.

• Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimaluse korral vältida.

• Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.

• Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist desinfitseerimisvahendit.

• Aevastades või köhides tuleb suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb kohe visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.

• Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.

• Mis tahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.

• Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teistele kasutajatele teada anda enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa www.hoia.me

Allikas: terviseamet

Tagasi üles
Back