K, 4.10.2023

Kalle Laanet: Martin Helme kahjustab rapsimisega Eesti riigikaitset

, Riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimees (RE)
Facebook
Comments
Kalle Laanet
Kalle Laanet Foto: Liis Treimann

RAHANDUSMINISTER Martin Helme sekkumine riigikaitsesse kahjustab Eesti riigi julgeolekut. Hiljuti tuli ta välja plaaniga vähendada järgmise aasta kaitse-eelarvet 50 miljoni euro võrra. Kui riigile võetakse hulganisti laenu ja ühegi teise valdkonna rahastamist ei kavatsetagi vähendada, siis kaitse-eelarve kärpimine 50 miljoni euro võrra annab selge signaali, et riigikaitse ei ole meile enam prioriteet. Selliste sõnumite andmine on eriti vastutustundetu praegu, kui rahvusvaheline olukord ei luba isegi mõelda kaitsekulutuste vähendamisele. Kui Kremlis selliste signaalide peale ilmselt rõõmustatakse, siis meie liitlaste silmis need vaid kahjustavad Eesti riigi mainet ja usaldusväärsust, koostööst rääkimata.

KUI KAITSEKULUDE vähendamise plaani tabas põhjendatult kriitika, hakkas Martin Helme kritiseerima kaitseministeeriumi ja lubas suurendada kaitseinvesteeringuid 300 miljoni euro võrra, kui kaitseministeeriumi bürokraatia lõpeb. Riigikaitsekomisjoni istungilt jäi mulje, et ministril on isegi juba välja valitud firmad, kellele 300-miljoniline leping anda.

Kaitseinvesteeringute suurendamises ei ole muidugi midagi halba, kui need investeeringud on läbi mõeldud ning kooskõlas kaitsevõime arendamise strateegiate ja arengukavadega. Kindlasti ei saa kaitseinvesteeringuid teha nii, et rahandusminister ja tema erakonnakaaslased valivad tuttavate firmad välja ja ütlevad siis kaitseväele, millist relvastust osta. Kui ostetavad relvasüsteemid ei toeta varem püstitatud riigikaitse eesmärke, on nende kasutegur nii heidutuses kui sõjategevuses väike ning ei maksa arvata, et meie idanaaber seda ei märka. Kõike seda ütlesid rahandusministrile kohe ka nii kaitseminister kui kaitseväelased. Mispeale tema asus neid süüdistama ebakompetentsuses.

RIIGIKAITSEGA EI MÄNGITA. Kaitsevõime arendamine peab tuginema pikaajalistele plaanidele ja erakondade vahel peab riigikaitse küsimustes valitsema konsensus. Ei saa olla nii, et kui riigikogu riigikaitsekomisjonis räägivad kõikide erakondade esindajad kaitsekulude suurendamisest, siis rahandusminister hakkab ühel päeval rääkima kaitsekulutuste vähendamisest. Samuti ei saa olla nii, et kaitsevaldkonna hanked ei arenda riigi kaitsevõimet, vaid täidavad rahandusministri ja tema erakonnakaaslaste sõprade taskuid.

Rahandusministri omavolitsemine riigikaitse valdkonnas tuleb lõpetada ja kui see ei juhtu, siis peab peaminister ütlema, et Eesti huve kahjustanud ministri tegevuse vastu on usaldus otsas.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles