Sisukord
Arvamus
Paberleht

N.R. Energy vastulause: vaidlus Mulgi vallaga sai pooltele sobiva lahenduse

1 min lugemist
Vana-Võidu katlamaja FOTO: Erakogu

SAKALAS 16. septembril avaldatud artiklis "Toasooja hind võib suure investeeringu mõjul alaneda" on Abja-Paluoja kaugkütte lähimineviku kohta avaldatud väiteid, mis pole tõesed.

Esiteks on ebaõige osutada vallaga tekkinud vaidluse puhul (ainult) N.R. Energy poole. Vaidlus algas juba 1996. aastal katlamaja tollase omaniku, osaühingu Avoterm ja selleaegse Abja valla vahel.

N.R. Energy sai katlamaja omanikuks 2000. aastate teises pooles. Pigem peame oma rolliks vaidluses seda, et kohtuasi õnnestus kompromissiga lõpetada. Kompromissi summa oli NRE-le kahjumlik, aga võimaldas kõigil pooltel oma tegemistega edasi minna ja tarbetu vaidlus lõpetada.

TEISEKS on artiklis suur segadus sooja hindadega. 2017. aastal oli Abja-Paluojal kaks võrguettevõtjat: N.R. Energy ja Abja valla omandis olev osaühing Abja Elamu. SW Energia oli lokaalne Abja kooli ja spordihoone kütja. Samal aastal kinnitas konkurentsiamet mõlemale võrguettevõttele piirhinna: meile 73,98 eurot megavatt-tunni eest ning Abja Elamule 84,30 eurot megavatt-tunni eest. Seega oli N.R. Energy piirhind oluliselt odavam.

Samuti on üldse veider kajastada hindasid, mil ei ole käesoleval ajal enam tähtsust, sest N.R. Energy lahkus pärast kompromissi saavutamist Abja-Paluojalt. Küll aga tegutseme Vana-Võidus, kus kehtiv piirhind on 64,77 eurot megavatt-tunni eest (lisandub käibemaks).

KOLMANDAKS, mis puudutab katlamaja välimust ja investeeringute puudumist, siis munitsipaalettevõte Abja Elamu võttis katlamaja valduse omal algatusel üle juba aastal 2018. Etteheide, et 2019. aastal oli katlamaja kohutavas seisus, peab olema adresseeritud Abja Elamule. Samuti on mõistetav, et kuna 1996. aastast oli katlamaja vaidluse objekt, ei julgenud keegi teha sellisesse suuremaid investeeringuid. Rõõm näha, et pärast kompromissi saavutamist on olukord muutunud.

Mulgi vallaga leppisime kokku, et kummalgi poolel ei jää teise suhtes pretensioone. Kahetsusväärne, et vallavanem on selle juba napilt aasta hiljem unustanud ning asunud kohalikus ajalehes väärinfot ja pooltõdesid levitama.

Seotud lood
19.09.2020 23.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto