Majaomanikud saavad toetust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Monika Rauba on rahul hoonega aadressil Posti tänav 44, mida omanik on juba kolm aastat järjest restaureerimistoetuste toel taastanud.
Monika Rauba on rahul hoonega aadressil Posti tänav 44, mida omanik on juba kolm aastat järjest restaureerimistoetuste toel taastanud. Foto: Elmo Riig / Sakala

Kui varem oli Viljandi arhitektuuriväärtusega hoonete omanikel olnud aega oma maja linna toega restaureerida kaks aastat, siis tänavu peab töö valmis olema aasta lõpuks.

Toetust saab küsida akende, uste ja luukide ning arhitektuursete detailide, näiteks rõdude, treppide, sammaste, tuulelippude ja piirete restaureerimiseks. Samuti toetatakse ehitise avariilise olukorra likvideerimist ja projektdokumentatsiooni koostamist.

Viimastel aastatel on linnavalitsus toetanud ka vanalinna majade värvimist.

Tervik rõõmustab

«Viimastel aastatel ongi just majade värvimise vastu suurt huvi tuntud,» ütles linnavalitsuse majandusameti kultuuriväärtuste spetsialist Monika Rauba. «Mulle teevad rõõmu täies mahus üle värvitud majad, mitte üksikud taastatud aknad või tuulelipud, mis torkavad teinekord üsna kulunud maja taustal eriti silma. Kui planeeritakse aga tervet maja värvida, hooldatakse ka aknaid ja uksi ning nii tekib tervik.»

Kuigi toetuseks mineva summa suurus on veel ametlikult kinnitamata, on see kõigi eelduste kohaselt 16 000 eurot nagu mullugi.

Vana loeb

Restaureerimine tähendab originaaldetaili säilitamist ja taastamist põhimahus. Kui detail on täielikult amortiseerunud, tuleb uus valmistada vana täpse koopiana. Toetust ei eraldata katusekatte materjali vahetamiseks ja vihmaveesüsteemide uuendamiseks. Kui vana ukse või akna asemele pannakse poest ostetu, ei ole see samuti restaureerimine ja selleks pole mõtet toetust küsida.

Monika Rauba sõnul on toetuste jagamise põhimõtted välja töötatud nii, et toetuseks saadud summasid pole võimalik valesti kasutada.

«Kanname raha üle alles siis, kui tööd on korrektselt tehtud, aga õnneks ongi toetuste saajad piisavalt targad ja vastutustundlikud,» kinnitas Rauba.

Toetuse suurust määrates arvestatakse objekti ajaloolist ja kultuurilist väärtust. Erand tehakse siis, kui omanik soovib eelmise omaniku paigaldatud plastraamidega aknad arhitektuuriliselt sobivate puitraamidega akende vastu vahetada.

Toetuse ülemmäär on pool tööde kogumaksumusest. Restaureerimistööde maht ja kaasrahastamise küsimused tuleb kaasomanikega hilisemate lahkarvamuste ärahoidmiseks enne toetuse taotlemist põhjalikult läbi arutada.

Viljandi linnavalitsuse majandusamet on restaureerimistoetuste avalduste vastuvõttu juba alustanud ning neid saab esitada 1. märtsini. Enne avalduse esitamist on kasulik tutvuda restaureerimistoetuste ja -preemiate määramise korraga. Nii määrus kui restaureerimistoetuse avalduse vorm on linna koduleheküljel www.viljandi.ee.

Tagasi üles