Aastal 2020. oli mõte Viljandimaa vabadussamba taastamisest tõesti ainult mõte. Tasapisi ja paljude annetajate toel on toredast mõttest 2023. aasta võidupühal saanud üks ilus tegu. Selle auks taasavaldame paari aasta eest avaldatud mahuka ülevaate samba sünniloost, mis esmakordselt ilmus juba 1980ndate aastate lõpus Sakala veergudel.
See lugu aastatel 1926–1941 Viljandis Vabaduse platsil asunud vabadussõjas hukkunud sakalaste mälestussambast ilmus algselt ajalehes Sakala osade kaupa 20. aprillist 18. maini 1989 varjunime Martin Kuus all. Autor oli selleks ajaks juba üle poole aasta olnud armeeteenistuses, seetõttu kasutati võimalike pahanduste vältimiseks pseudonüümi (autori vanaisa nimi). Toona saadaval olnud vanadele lehtedele ja nappidele muudele materjalidele tuginev ülevaade on põhiliselt kirjutatud 1988. aasta kevadsuvel, kui autor oli Viljandi IV Keskkooli 11. klassi õpilane. Uuesti avaldamise ettevalmistamisel on lugu mõnevõrra täiendatud ning lisatud ülevaade 1930. aastate lõpu plaanidest Vabaduse plats ümber ehitada ja järelmõtted taastamise kohta.
Eeloleval ehk 2020. aasta sügisel võib tähistada üht omamoodi aastapäeva – saja aasta möödumist sellest, millal Viljandis algasid vaidlused, kuidas on ikka kõige õigem vabadussõjas hukkunute mälestust jäädvustada. Nimelt juba 1920. aasta novembri keskpaiku pöördus Tallinnas abiorganisatsiooni Ühistöö juures asuv vabadussõjas langenud kangelaste mälestamise ajutine korraldav komitee Viljandi linnavalitsuse poole palvega komitee kohalik osakond ellu kutsuda. See pidi aitama "rahva seas langenute mälestamise tarvidust selgitada ja raha koguda, et Tallinnas langenuile ülemaalist mälestusmärki püstitada." (Sakala, 19. september 1926 = S 19.9.1926) Viljandi maakonnast ja linnast vabadussõjas langenute mälestussamba ehitamiseks ja langenud sõdurite haudade korrashoidmiseks oli ajutine komitee moodustatud juba 27. veebruaril 1920. (S 1.3.1920)
Sama aasta 1. detsembril peetigi linnavalitsuse ruumides seltside ja organisatsioonide esindajate koosolek, kus otsustati luua kohalik komitee nimega vabadussõjas langenute mälestamist korraldav Viljandi komitee, ja valiti sellele 7-liikmeline ajutine juhatus, mille etteotsa sai toonane linnapea August Marfeldt (aastast 1922 Maramaa). Komitee alustas suure hooga tegevust. Kasutati iga võimalust (loteriisid, pidusid ja kihutuskoosolekuid), et rahvast langenute mälestamisele õhutada ja vajalikku raha korjata. Agara tegutsemise tulemusena võidi juba 1921. aasta 20. aprillil esimene rahasaadetis 75 279 marka Tallinna saata. See summa jäi ka viimaseks, sest pealinnas tegutsev keskne komitee ei ilmutanud mingeid elumärke. Nii Tallinna komitee passiivsuse kui ka selle tõttu, et Viljandis oli asutatud veel kaks komiteed – langenud sõdurite haudade korrashoidmise komitee ja kapten Anton Irve mälestuse jäädvustamise komitee –, jäi kohaliku osakonna tegevus järjest vaiksemaks.