MIKS ON ÕIGE LÜKATA kandideerimine praegu veel edasi, saab selgeks siis, kui võrrelda Viljandi veel laskmata karu naha jagamisega sarnanevat lugu Kuressaare spordilinnaks saamise looga. Kuidas Kuressaare üldse Euroopa spordilinnaks sai?
Lugu on üsna lihtne: üks Brüsselis töötav saarlane andis spordilinnade valimise süsteemist Kuressaare linnavalitsusele teada. Linnavalitsuse hakkajatele ametnikele selline mõte meeldis ja asutigi tegutsema. Kõigepealt saatsid saarlased kevadel Euroopa spordipealinnade ja -linnade föderatsioonile (ACES Europe) vabas vormis kirja sooviga kandideerida spordilinnaks. Mai lõpus saadeti neile taotlusvorm.
SAAREMAA VALLA kultuurinõunik Kristel Peel selgitas mulle meelsasti asjade edasist käiku. «Taotluse kokkupanekuga oli päris kiire, meil oli aega üks kuu, et see Brüsselisse ära saata. Selleks saime väga konkreetse juhendi ja küsimused, millele pidime vastama: millised on meie linna tingimused spordi edendamiseks, kuidas on sporditegevus korraldatud (noortest kuni eakate ja puuetega inimesteni välja), kas ja kuidas toimub vabatahtlike tegevus. Eelarveküsimused ja muu selline.
Pärast seda, kui taotlus oli läbi vaadatud ja heaks kiidetud, sai Kuressaare Euroopa spordilinna nominatsiooni ja žürii määras aja, mil nad tulid linna üle vaatama. Kuidas nad oma juhatusest need neli inimest valivad, kes eri linnadesse sõidavad, ma ei tea, ilmselt juhuslikkuse alusel. Kuressaares näitasime neile kaks päeva meie objekte, vastasime nende küsimustele ja andsime ühise pressikonverentsi meediale. Pärast linnade külastusi tuli mingi hetk teade, et oleme valitud ja saimegi kutse auhinnatseremooniale Brüsselisse,» rääkis (õigemini kirjutas mulle) kultuurinõunik Kristel Peel.