N, 8.12.2022

Kohviku tööle jätnud aidale paistab esialgu vähe lootuskiiri

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Kohviku tööle jätnud aidale paistab esialgu vähe lootuskiiri
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aida kohviku üheks osaks on katuseterrass, mis on avatud teisipäevast reedeni. Seal on juulis peetud ka esimene väike pidu.
Aida kohviku üheks osaks on katuseterrass, mis on avatud teisipäevast reedeni. Seal on juulis peetud ka esimene väike pidu. Foto: Marko Saarm

Ehkki Viljandi lossimägede veerul seisva pärimusmuusika aida kohvik jätkab kooroonapuhangu tõttu kevadel tekkinud sulgemisohust hoolimata tegevust, ei paista aidale endale madalseisust väljarabelemiseks veel erilisi lootusekiiri.

«Suveks on meil mõni üksik broneering, aga need on kõik väikesed üritused,» nentis pärimusmuusika keskuse juht Tarmo Noormaa. «Pole ühtegi suurt kontserti ega konverentsi, mis tegelikult meile tulu tooksid.»

Esimesed pisikesed peod

Esimesi pisikesi samme on keskus erinevate ettevõtmistega teinud. Avatud on kohvik, mida veel paar kuud tagasi ähvardas täielik sulgemine, ning reedel peeti aida katuseterrassil esimest väikest pidu, kus esines kolm DJ-d ja millel käis 64 inimest. «Eesmärgi me täitsime,» nentis Noormaa.

Suurte kontsertide korraldamisega tuleb aga oodata, sest ühest küljest ei luba koroonaennetusreeglid teha ka vabas õhus üritusi suuremale publikule kui tuhat inimest ning teisalt on inimesed suurtel kontsertidel käimise suhtes üsna kõhklevad. Tarmo Noormaa sõnul on Eestis tehtud üksikud katsetused näidanud, et suure kontserdi korraldaja pigem kõrbeb.

Pärimusmuusika ait ise korraldab paari nädala pärast Viljandi lossimägedes sel aastal ära jääva folgifestivali asemel kaks peaaegu päevapikkust kontserti ja nende piletid on välja müüdud. Augustis on kavas Veljo Tormise mälestuskontsert ning suurtest ettevõtmistest on need ka Viljandis ainsad, mida keskus korraldab.

Aida suures saalis peaks esimene kontsert tulema 17. juulil, kui välja on kuulutatud Mari Jürjensi esinemine, kuid järgmised saalipeod ja -kontserdid on kavas alles septembris. See kõik on pannud pärimusmuusika keskuse väga keerulisse olukorda, sest suur osa tema aasta eelarvest peab tulema kas ruumide rentimisest või kontsertide korraldamisest. «Üsna nukker seis on,» võttis Noormaa olukorra kokku.

Jätkab arvatust suuremalt

Üks pealtnäha väike, aga oluline õnnestumine pärimusmuusika keskusel sellest suvest siiski on. Kui kevade hakul oli õhus oht, et linna tõenäoliselt kauneima vaatega kohvik paneb sootuks uksed kinni, siis suvel leiti siiski võimalus, kuidas tööd jätkata.

«Varasema 11 töötaja asemel on meil nüüd neli inimest. Kokk läheb igal hommikul turule, valib sealt saada olevast kaubast sobiva välja ning teeb sellest neli-viis rooga,» selgitas pärimusmuusika keskuse juhataja Tarmo Noormaa.

Juunis pidi keskus koondama kohviku 11 töötajast 10 ja ülejäänud personalist samuti 10 inimest. Arutuse all oli, kas kohvik suletakse sootuks või hakatakse seal pakkuma möödakäijatele kooki ja kohvi. «Nüüd suudame ikka nelja-viit sooja toitu pakkuda ja kliente jätkub,» rõõmustas Noormaa. «On päris palju turiste. Näiteks teisipäeva lõuna ajal oli kohvik puupüsti inimesi täis ning turiste ja kohalikke oli pooleks.»

Kust turistid praegusel ajal Viljandisse tulevad, pole keskuse rahvale teada, aga kohvikus on olnud viimastel päevadel kuulda läti, saksa, inglise, vene ja soome keelt.

Eesti pärimusmuusika keskuse aastaeelarve on umbes 1,4 miljonit eurot. Sellest summast annab Viljandi linn 45 000 ja riik 380 000 eurot ning ülejäänu tuleb keskusel endal teenida. Sellest peaaegu miljonist eurost poole peaks keskus saama suvise folgifestivali korraldamisega, kuid tänavu jääb see ära.

Teine oluline osa tuleb aida ruumide rentimisest ürituste korraldajatele. Ainuüksi märtsist maini tühistati kokkuleppeid 17 000 euro ulatuses. Aasta lõpuks loodab keskus teenida rendist 12 000 eurot, enne koroonakriisi puhkemist oli see prognoos 56 000 eurot.

Märksõnad
Tagasi üles