E, 30.01.2023

Rahvusmeeskoor ja Metsatöll ühendavad Viljandis väed Veljo Tormise mälestuseks

Tarvo Madsen
, Reporter
Rahvusmeeskoor ja Metsatöll ühendavad Viljandis väed Veljo Tormise mälestuseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Augusti alguses annavad Metsatöll ja RAM Viljandis kontserdi helilooja Veljo Tormise auks.
Augusti alguses annavad Metsatöll ja RAM Viljandis kontserdi helilooja Veljo Tormise auks. Foto: Erlend Staub

Eesti pärimusmuusika keskus annab pressiteate vahendusel teada, et 8. augusti õhtul kogunevad Viljandi laululaval Eesti ühe omanäolisema helilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistama Eesti rahvusmeeskoor, Tormis Quartet, Metsatöll ja regilaulude eestlauljad. Suurkontserdi keskmes on Tormise heliteosed ja regilaulud, mis olid meistri loomingu rammusaks kasvupinnaks.

Kontserdi ellukutsuja ja eestvedaja Lauri Õunapuu sõnab pärimusmuusika keskuse pressiteates, et Veljo Tormise helilooming on midagi, mis on saanud otsekui eestluse sümboliks. "Sümboliks nagu regilaul või rukkileib. Veljo on kogunud meie, eestlaste, iidvana kultuuri – maailmatunnetuse, rahvalaulud ja muusika –, sidunud need nagu rukkikõrred tüsedasse vihku ning toonud kodutalu vana palkrehe alla. Seal peksti terad, tuulati ja kuivatati. Siis viidi veskile. Pehmest jahust sai lõhnav leib. Selle leiva maitset teab iga eestlane. Nii on loomulik, et teeme Veljole suure kummarduse ning esitame sel õhtul valiku tema loomingust, mis on meid kõnetanud enim," räägib Õunapuu.

Eesti rahvusmeeskoor esitab õhtu jooksul Tormise kava dirigent Mikk Üleoja juhendamisel. Solistidena astuvad üles meeskoori liikmed ning solist Pirjo Jonas. Koos tuntuima Eesti folk-metal-bändiga Metsatöll tuleb esitusele "Raua needmine". Tormise looming oli Metsatöllule tugev inspiratsiooniallikas juba üsna tegevuse algusaastatel. Toonane unistus sai teoks, kui Tormise ja Metsatöllu helitöö seadis nootidesse helilooja Tauno Aints. Omad suuniseid jagas ka autor isiklikult. Projekti suurejoonelisuse tõttu on neid helipalasid seni esitatud aga vaid mõnel korral.

Tormis Quartet koosseisus Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär ja Paul Daniel esitavad Veljo Tormise loomingut džässi improvisatsioonilises keskkonnas. Kvartett on koos tegutsenud viis aastat ning selle ajaga esinenud Soomes, Inglismaal, Iisraelis, Saksamaal ja Eesti peamistel folgi- ja džässifestivalidel.

Lisaks esinevad kontserdil regilauludega Liisi Koikson, Celia Roose, Meelika Hainsoo, Timo Kalmu, Ando Kiviberg ja Lauri Õunapuu. Need lauljad on osa 27. juulil avalikustatavast Eesti pärimusmuusika keskuse projektist "Regilaulu podcastid", mis on ellu kutsutud, et pakkuda kuulajaile ning lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende poeetilisele vormile ja kõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni. Kõik laulud on tihedais sidemetes oma esitajatega, igal laulul ja lauljal on oma lugu. Kuigi salvestatud podcast'ides on lauljaid rohkem, astuvad 8. augustil üles just need kuus.

Kehtivatest koroonapiirangutest tulenevalt on kontserdi pääsmete arv piiratud.

Märksõnad
Tagasi üles