Saada vihje

Mööblitehase sulgemine sunnib ligi 40 viljandlast tööd otsima

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Eile ennelõunal olid töömehed hingusele mineva Tarme mööblitehase juures ametis saepurupunkrite lammutamisega.
Eile ennelõunal olid töömehed hingusele mineva Tarme mööblitehase juures ametis saepurupunkrite lammutamisega. Foto: Elmo Riig / Sakala

Kaks kümnendit Viljandis Männimäel naturaalpuidust mööblit tootnud aktsiaselts Tarme tõmbab veebruari keskpaigaks otsad kokku ning koondab kõik töötajad.

Ettevõte, mis müüs oma toodangut valdavalt Soome, vähemal määral Rootsi, Taani ja Ukrainasse ning õige pisut Eestisse, sattus omanik Juho Toomiku sõnul raskustesse pärast seda, kui Soome mööbliturul toimusid majanduskriisist tingituna põhjalikud muutused.

Otsustas loobuda

Ehkki esialgu lootis omanik olukorrast välja rabelda, jõudis ta probleemide süvenedes äratundmiseni, et ei soovi enam selles valdkonnas jätkata.

«Pingutasin mis ma pingutasin, kuid firmat ei õnnestunud tulemuslikult funktsioneerima saada. Lühidalt öeldes pani mitu suurt ostjat pillid kotti ning saatis meile toodangu tagasi,» rääkis Juho Toomik. «Nii olemegi mõnda aega olnud olukorras, kus ühelt poolt istume suure laojäägi otsas ja teiselt poolt pitsitab käibevahendite puudus. Ka pankadest pole praegusel ajal abi loota.»

Lootes ettevõtet päästa, pidas Toomik oma sõnul läbirääkimisi mitme potentsiaalse investoriga, kuid kokkuvõttes jooksid kõik katsed liiva. Kui veel detsembris elas lootus, et ligi 40 töötajat ei saa ettevõtte majandusraskusi oma nahal tunda, siis nüüd on selge, et pooled neist jäävad tööta juba järgmisel nädalal ning ülejäänud koondatakse veebruari keskpaigaks.

Viidates pooleli olevatele läbirääkimistele, ei soostunud omanik ütlema, mis saab tootmishoonest ning selle sisustusest. «Kasutuseta need ei jää, kuid vaevalt samas kohas enam mööblit tootma hakatakse.»

Töötukassa Viljandimaa osakonna juhi Merit Laane sõnul on Tarme sulgemine teada ning spetsialistid on käinud töötajaid nõustamas. Eilseks oli end töötuna arvele võtnud kaks endist Tarme töötajat ning veel kaks registreerinud tööotsijaks.

Laan tõdes, et ligi 40 inimese tööta jäämine pole Viljandile rõõmus uudis. Samas pole tema hinnangul põhjust juhtunut ülearu mustades toonides käsitleda, sest suure tõenäosusega leiab suurem osa koondatutest üsna kiiresti uue ametikoha.

«Õnneks on Viljandis mitu puiduga tegelevat ettevõtet, kellel on oskustöölistest puudus. Usun, et suudame neil aidata uut kohta leida ning kui vaja, siis ka täiendusõpet läbida,» rääkis Laan.

Kaks kümnendit

Aktsiaselts Tarme registreeriti 1991. aastal, kuid puidutöötlemine algas samas paigas juba aastal 1971, mil Viljandi KEK rajas Männimäele tehase, et toota väikeelamuid ning varustada oma ehitusobjekte puitmaterjali, akende, uste ja mööbliga.

1995. aastal, mil ettevõtte enamusomanikuks sai Juho Toomik, hakati mööblit tootma ekspordiks, milleks viimastel aastatel läks ligikaudu 90 protsenti kogutoodangust. Lisaks soomlastele, rootslastele, taanlastele ja ukrainlastele said eri aastatel kaupa iirlased, prantslased ja šveitslased.

Vabriku põhitoodangu moodustasid kummutid, vitriinid, telerilauad, diivani- ja söögilauad, kirjutuslauad, riidekapid, riiulid, voodid ning voodikapid. Mööbel valmistati eestimaisest männi- ja kasepuidust.

Maksuameti ees Tarmel eilse seisuga võlga ei olnud.

Tagasi üles