T, 7.02.2023

"Kultuurikompass" juhatab Tartu 2024 Viljandisse

Üllar Priks
, reporter
"Kultuurikompass" juhatab Tartu 2024 Viljandisse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viljandi lossimäed
Viljandi lossimäed Foto: Marko Saarm

2024. aasta Euroopa kultuuripealinna programm laieneb Viljandisse. 8. septembril pärimusmuusika aidas toimuval "Kultuurikompassi" foorumil "Kuidas korraldada ligipääsetavat kultuuri?" arutletakse suursündmuseks valmistuva regiooni kultuurielu ligipääsetavuse ja kättesaadavuse üle. Kultuuriasutuste juhid ja korraldajad tutvustavad foorumil häid praktikaid ning otsivad uusi koostöövõimalusi.

Septembri alguses kavas olev "Kultuurikompassi" foorum on järjekorras seitsmes ning kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 haridus- ja kultuuriprogrammi. Foorum saab teoks sihtasutuse Tartu 2024 ning Viljandi ja Tartu linnavalitsuse eestvedamisel.

Sihtasutuse Tartu 2024 programmikoordinaatori Erni Kase sõnul on kultuuripealinna programmi laienemine Viljandisse kinnitus hästi käivitunud regioonidevahelisele koostööle. "Tartu linn võitis Euroopa kultuuripealinna tiitli koos veel 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega, kellega on sel aastal jätkunud tihe koostöö." Ka on foorumil arutusele tulevad teemad valitud koostöös Põlva-, Võru-, Tartu- ja Valgamaa ning Viljandi linna kultuurijuhtidega.

Kase sõnul on Viljandis toimuv foorum "Kuidas korraldada ligipääsetavat kultuuri?" väga oluline kultuuripealinna programmi ettevalmistamise seisukohast. "Ligipääsetavusest räägitakse sageli kui teemast, mis puudutab eelkõige erivajadustega inimesi, kuid teenuste ja info kättesaadavus on mureks tegelikult väga erinevatele kultuurikogejatele," selgitas Kask. "Foorumil räägime sellest, kuidas tagada erivajadustega inimestele ligipääsu kultuurisündmustele, ent toome näiteid ka sellest, kuidas kaasata eakaid või noori kultuurikogejaid ning luua publikule ligipääse paikadesse, kuhu on keeruline jõuda."

Viljandi linnapea Madis Timpson ütles, et "Kultuurikompassi" korraldamine on esimene paljudest põnevatest kultuuripealinna sündmustest, millesse Viljandi oma panuse annab. "Meie inimestele on see märk, et Viljandi on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinna osa ja loodetavasti inspireerib see edaspidigi välja käima põnevaid ideid," rääkis Timpson. "Tiitliaasta 2024 lähenedes tuleb ametlikku programmi kuuluvaid sündmusi linnas veel ja Viljandi annab kindlasti oma panuse, et Euroopa kultuuripealinnaks olemine tervet Lõuna-Eestit positiivselt mõjutaks," sõnas Viljandi linnapea.

Foorumil jagab kogemusi ligipääsetavate kultuurielamuste kujundamisest Piret Aus, kes oli laulu- ja tantsupeo "Minu arm" puuetega inimeste ligipääsetavuslahenduste eestvedaja. Viljandi JK Tuleviku tegevjuht Rain Tölpus räägib erivajadustega noorte jalgpalliturniiri korraldamisest ning Hene-Riin Männik sellest, kuidas suurendati Eesti meremuuseumi Paksu Margareeta renoveerimise käigus hoone ligipääsetavust.

Leino Rei tutvustab NUKU tegevust koolinoortest kultuurikogejate kaasamiseks ja võimestamiseks ning Nasta Pertsjonok Tartu Rahvusvahelise Maja kogemusi uussisserändajate kaasamisest kultuuriellu. Põlvamaal asuva Alle-Saija teatritalu asutaja Ingrid Ulst räägib teatrikultuurist ja -publikust maal. Nõuandeid jagab ka Võrumaa eakate festivali eestvedaja Astrid Hurt. Esinejate nimistu täieneb.

Märksõnad
Tagasi üles