Mida see Prantsuse ja Hollandi keskpanga eestveetav vabatahtlik võrgustik siis pakub, et selles osalemist on tähtsaks pidanud keskpangad Hiinast Brasiiliani kõigilt viielt kontinendilt, pangad, kelle järelevalve all on kaks kolmandikku maailma suurimatest pankadest ja kindlustajatest?
Eesti Pank nagu ka paljud teised keskpangad näeb vajadust panustada keskkonna- ja kliimariskide paremasse juhtimisse finantssektoris. Samuti on oluline kaasa aidata sellele, et mitte ainult spetsialiseerunud finantsasutused, vaid ka peavoolu pangad rahastaks kliimasõbralikku ja uutel jätkusuutlikel ärimudelitel põhinevat ettevõtlust. Vaatame mõlemat teemat lähemalt.
EESTIS ON TEINEKORD kuulda arvamust, et kliimamuutus on rohkem lõunapoolsete riikide mure ja meid siin põhjamaal see ei puuduta. Tõepoolest tuleb teha vahet kliima enda muutustest tulenevatel riskidel ning kliimapoliitika mõjudel majandusele. Eksperdid arvavad, et heitlikum ja soojem kliima võib ka Eestis senisest suuremaid riske kaasa tuua põllumajandusele, metsandusele ja nende tooret kasutavatele majandusharudele. Saagiikaldused, rannikualade üleujutused, kasvava metsa hävimine üraskirünnaku tõttu – selliste riskidega peavad pangad ja kindlustusfirmad arvestama juba praegu, sest sedalaadi hädade esinemissagedus pigem kasvab. Sellised otsesed kliimamõjud ohustavad siiski vaid teatud sektoreid.
Suuremat mõju on aga meie majandusele ning seda rahastavale finantssektorile oodata kliima- ja keskkonnapoliitika meetmete kaudu. Süsinikuheitme ja edaspidi võib-olla ka plasti maksustamine annab otseselt tunda tootmishindades (Eesti põlevkivielekter!). Riiklikel hangetel seatakse aina sagedamini rangemaid keskkonna- ja madalsüsinikutingimusi. Ehitusnormatiivides ja ka muude valdkondade õigusaktides keskkonnanõuded üha karmistuvad. Samuti liiguvad tarbijate eelistused, vähemalt Euroopas, aina enam keskkonnasäästlike toodete ja teenuste poole. Keskpangad ei saa niivõrd ulatuslike muutuste suhtes pimedaks jääda. Ka meie tööriistakast vajab täiendamist, et võtta arvesse rohepöördega kaasnevaid riske finantsstabiilsusele.