Omavalitsused tegid kohalikku eelarvet selgitava ülevaate

Viljandi raekoda

FOTO: Marko Saarm/Sakala

Tänavu kevadeks koostasid 63 omavalitsust eelarve lühiülevaate, millega selgitatakse kohalikule kogukonnale, kust tulevad omavalitsuse peamised tulud ning millele need kulutatakse. Eestis on kokku 79 omavalitsust.

"Võrreldes eelmiste aastatega on omavalitsuste eelarvete lühiülevaate koostamise aktiivsus oluliselt kasvanud ning see näitab omavalitsuste paindlikkust ja avatust," ütles riigihalduse minister Jaak Aab. "Kui 2016. aastal koostas lühiülevaate 19 protsenti omavalitsustest, siis käesoleval aastal juba 80 protsenti. See on selge märk, et omavalitsused mõistavad enda kasvavat rolli kohaliku kogukonna teadlikkuse kasvatamisel ja avaliku raha kasutamise läbipaistvuse suurendamisel."

Eelarve lühiülevaate koostamine ei ole omavalitsustele kohustuslik, küll aga tunnustab rahandusministeerium neid, kes seda on teinud. Tänu sellele on elanikel võimalik paremini mõista, kuidas omavalitsus kasutab nii maksumaksja raha kui ka planeerib eelarve kaudu linna või valla arengut.

"Linnade ja valdade eelarvete ülevaadetega tutvudes tasub silmas pidada, et omavalitsustel on küll koroonaviiruse tõttu keerulisemad ajad kui aasta varem, kuid samas on selle aasta esimese nelja kuu tulumaksu laekumine olnud neile suurem kui 2019. aastal," ütles riigihalduse minister. "Üldiselt on omavalitsuste finantsseis aga hea ja see lubab oodata, et nad saavad rahuldavat hakkama ka koroonakriisi tagajärgedega. Lisaeelarves eraldati omavalitsustele kriisimeetmete raames täiendavalt 130 miljonit eurot kulude katteks ja investeeringuteks. Sellegipoolest jälgime me omavalitsuste üksikisiku tulumaksu laekumist ning teise poolaasta alguses saab otsustada, kas peab rakendama mõnes kohalikus omavalitsuses alalaekumise kompenseerimist."

Aprillis küsis rahandusministeerium omavalitsustelt tagasisidet eelarve lühiülevaate koostamise kohta. Võrreldes möödunud aastaga lisandus 12 omavalitsust, kes lühiülevaate koostasid. Kõige aktiivsemad maakonnad on Hiiumaa, Ida-Virumaa, Järvamaa, Raplamaa, Põlvamaa ja Viljandimaa, kus eelarve lühiülevaate koostasid kõik omavalitsused.

Suurematest omavalitsustest koostas lühiülevaate näiteks Tartu, Narva, Kohtla-Järve, Pärnu, Rakvere, Paide, Võru ja Viljandi linn ning Jõhvi, Harku, Saku, Saue, Rae, Türi ja Rapla vald.

Tagasi üles