/nginx/o/2020/05/22/13114874t1h8bec.jpg)
Põhja-Sakala vallamajast kolmapäeval teele läinud teade, et Suure-Jaani muusikafestival jääb tänavu ära, pahandas muusikapeo korraldajaid rahvusvahelisest Artur Kapi ühingust, sest vallajuhid polnud nendega ärajäämisotsuse langetamist läbi rääkinud.
Suure-Jaani muusikafestivali korraldab koos vallaga rahvusvaheline Artur Kapi ühing. Selle esimees, festivali kunstiline juht ja algataja Andres Uibo ütles, et ühingul on festivali korraldamise juures ääretult oluline roll. Tema sõnul on just ühingu töö tulemus see, et kohalike heliloojate loomingut üle maailma mängitakse ja maailmakuulsad artistid siia jõuavad. "Suure-Jaani ongi suur tänu kultuurile. Ka minu mastaap kontaktide näol üle maailma on väga lai."
Andres Uibo sõnutsi ei olnud teda kaasatud otsustama, kas festival ära jätta. "Videokonverents oli paar nädalat tagasi. Arutasime, mida teha, ja jäime selle jutu juurde, et saame Suure-Jaanis kokku. Siis aga helistati mulle ja öeldi, et vald on otsustanud üritust mitte sel aastal teha."
Uibo sõnutsi põhjendati ürituse ärajätmist sellega, et tegemist ei saa olla sama festivaliga. Sellega nõustub temagi. "On täiesti selge, et kõik Eestis toimuvad festivalid ei ole enam samad. On selge, et välisesinejad me kutsuda ei saa."
Uibo ütles, et ta on saanud kultuuriministeeriumilt täpsed juhtnöörid, kuidas üritust korraldama peaks, ning need on edastatud ka vallale. Kultuuriministeeriumist anti teada, et programmi võib muuta, aga see peab teoks saama Suure-Jaani muusikafestivali nimetuse all.
"Seal ei saa olla üks-kaks, vaid minimaalselt viis üritust. Seal peab olema Eesti muusika ning Suure-Jaani suurmeeste muusika peab olema aukohal," selgitas Uibo.
Uibo ütlemist mööda on Eesti Kultuurkapital ja kultuuriministeerium festivali korraldamiseks ette näinud umbes 15 000 eurot. "Kui festival ei toimu, siis peab selle raha lihtsalt tagasi kandma. See läheb siis mööda kõikidest nendest muusikutest, kes ootavad pikisilmi, et saada tööd ja raha, et elada."
Uibo sõnutsi on festivali võimalik teha edukalt ka väiksemas vormis. Lisaks sellele on tal pikaaegne korraldamiskogemus ning ta saaks programmi kiirelt ja oskuslikult ümber teha. "See ei võta mul aega rohkem kui 24 tundi."
Uibo sõnul on tema ja teised ühingu liikmed valmis vallaga plaanipidamiseks kokku saama. "Mulle öeldi, et järgmisel nädalal vald arutab, mida teha. Artur Kapi ühing on festivali loominguline keha ja ideede genereerija. Võiks arutada koos."
Põhja-Sakala vallavanem Hermann Kalmus ütles, et festival jääb tõepoolest ära sellisena, nagu ta on igal aastal olnud. "Me peame plaani, mida me suudame ja saame teha," märkis ta.
Otsustamisprotsessist rääkides läks vallavanema arvamus lahku Andres Uibo omast. "Läbirääkimisi on peetud nii Andres Uibo kui festivali vedava meeskonnaga. Eks lõpuks on kõik ikka koostöö. Andres Uibo kaudu oli Artur Kapi ühing kogu aeg kaasatud ja temaga oli tihe koostöö ja arutelu. Ma tean, et Andresele selline suund ei meeldi, aga riskid on liiga suured, et täismahus festivali korralda," rääkis vallavanem.
Kalmus selgitas, et vald pidi inimestele teada andma, et traditsiooniline muusikafestival, mida igal aastal oodatakse, jääb ära. Sellist üritust ei saanud inimestele lubada. Kalmuse sõnul on kogu aeg olnud laual ka teised variandid. "Kõiki variante on kaalutud: teisel ajal, vähendatud mahus, mingis muus kohas ja nii edasi. Eks aeg suru peale. Nüüd on riik jälle leevendanud piiranguid ja olukord muutub kiirelt."
Artur Kapi ühingu aseesimees Priit Toobal ütles, et tema sai ürituse ärajäämisest teada sotsiaalmeedia kaudu. Ta leidis, et kindlasti ei tohiks festivali lihtsalt ära jätta, sest just see on tõmbenumber, mis toob rahvast Suure-Jaani. "See ei ole lihtsalt ühe kultuurisündmuse ärajätmine. See tähendab, et piirkonna toitlustus- ja majutusettevõtted kannatavad. Neil muusikutel, kes olid planeeritud festivalil mängima, on niigi olnud kolm kuud juba väga raske."
Toobal lisas, et ühingul on oluline roll ka festivali rahastuse leidmises. "Ühing on see, kes kirjutab suurema osa rahataotlusi festivali korraldamiseks. Tegemist on mittetulundusühinguga. Pole mingi saladus, et neil on lihtam kirjutada ja taotleda projektikohtadest ja -meetmest finantsi. Seda ei saa teha kultuurimaja ega omavalitsus. Mahu poolest suurem osa esinejate stipendiume makstakse Artur Kapi ühingu kaudu."