Viimasel ajal on Euroopa, sealhulgas Eesti juhtide, ametnike ja ekspertide tulevikuvisioonid olnud pehmelt öeldes pessimistlikud. Õilmitseva Lääne unelm on hakanud murenema. Linnastumine, maapiirkondade tühjaks jäämine, sündimuse vähenemine ja sõltuvushaiguste kiire kasv viitavad ühe kultuuriruumi hääbumisele.
Pärast Esimest maailmasõda ilmunud Oswald Spengleri «Õhtumaa allakäiku» lugedes võib tsivilisatsiooni lõpu tunnused peaaegu üks ühele üle kanda praegusesse Eestisse (loe: Euroopasse).
MIDA NÄEN enda ümber? Koolid, lasteaiad ja mänguväljakud on ilusasti korda tehtud. On ehitatud võimlaid, valgustatud kergliiklusteid ja nii edasi. Paraku pole inimesi, kes neid kasutaksid.
Loodus teatavasti tühja kohta ei salli. Nõnda peaks must või kollane rass asustama juba lähitulevikus peale Euroopa soojema ja jõukama osa ka tühja Eesti. Vett on siin külluses ja muld viljakas. Külma ja niiskusega harjumine võtab aega, aga sellestki saab üle.
Professor Evald Saag ütles üheksakümnendatel aastatel ühel loengul, et on üksnes aja küsimus, mil pilusilmsed inimesed meie kodude akendest ja ustest sisse imbuvad. See polnud ilmselt prohvetlus, vaid faktide sedastamine.
Mis siis teha? Kas uskuda vääramatute suundumuste kiuste eesti rahvuse püsimisse? Siinne «tühi ja paljas» maa on tohutu rikkus neile lõunapoolkera inimestele, kes üritavad ellu jääda viljatul pinnasel, peavad olelusvõitlust igapäevase puhta vee pärast või ei mahu enam oma riiki ära.
Hiljuti sündis maakera seitsmemiljardes inimene. Enamik Maa asukaid elab tihedalt koos reostatud ning looduskatastroofide meelevallas olevatel aladel ja neid sünnib aina juurde. Mida teevad ettevõtlikumad? Otsivad elamisväärsemaid paiku ja meil Eestis on neid külluses.