Mammograafiabuss jõuab uuel nädalal Viljandisse

Naisi oodatakse rinnavähi sõeluuringule mammograafiabussis. FOTO: Marko Saarm

25. maist 27. juunini ootab naisi rinnavähi sõeluuringule Viljandi turu parkimisplatsil peatuv mammograafiabuss.

Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis, et alustada raviga õigel ajal ning vähendada haigusesse suremust ja parandada haigete elukvaliteeti. Oluline on, et ka ilma kaebuste või sümptomiteta naised uuringul käiksid, sest varajases staadiumis rinnavähk endast märku ei anna.

Eestis kutsutakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastasi ravikindlustatud naisi iga kahe aasta tagant. 2020. aastal on kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud naised sünniaastatega 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970.

Paljud naised jätavad sõeluuringule tulemata, sest ei ole saanud kutset. Need, kes kuuluvad uuringule kutsutavate sihtrühma, võivad ka kutset ootamata uuringule registreeruda. Ravikindlustatud naiste sõeluuringu eest tasub haigekassa.

Kuidas uuringuks valmistuda?

  • Uuringupäeval tuleks hoiduda deodorandi, kehakreemi ja -puudri kasutamisest, sest need võivad mõjutada röntgenipildi kvaliteeti.
  • Et uuringu käigus peab vööni lahti riietuma, tuleb valida riietuseks püksid või seelik ja pluus.
  • Naine, kel käib veel menstruatsioon, peaks sõeluuringule tulema tsükli 5.–15. päeval, sest siis on rinnad vähem hellad ja tundlikud.
  • Kaasa tuleb kindlasti võtta isikut tõendav dokument.
  • Vastuvõtul on soovitatav kanda maski.
Allikas: haigekassa
20.05.2020 22.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto