Haigla esindajad õpetasid hooldekodu töötajatele isikukaitsevahendite kasutamist

Aprillis käisid Viljandimaa hooldekodude olukorda kontollimas Anu Välis, Eneli Tulp ja Eve Pärnaku.

FOTO: Erakogu

Aprilli lõpul alustasid üle Eesti tööd infektsioonivolinikud, kelle ülesandeks oli pakkuda teadmisi ja oskusi hooldekodude töötajatele, et ennetada COVID-19 levimist eakatel klientidel. Pärast uuringuid selgus, et Viljandimaal on hooldekodude seis üsna hea, kuid üht-teist tuli siiski õpetada.

Viljandi haigla edastatud pressiteates on kirjas, et haigla koduteenuste osakonna koduõed Eve Pärnaku ja Eneli Tulp ning sotsiaaltöötaja Anu Välis käisid kahe nädala jooksul läbi kümme Viljandimaa hoolekandeasutust. Koduõed ja sotsiaaltöötaja vaatasid üle, kas hooldekodude töötajatel on isikukaitsevahendid, ja uurisid nende kasutamisoskust.

Viljandimaa 17 hoolekandeasutusest enamik kuulub valdadele, kaks on erakätes. Sotsiaalkindlustusamet saatis infektsioonivolinikele nimekirja, kust olid välja jäetud need asutused, mis on seotud haiglaga, või need, kus elab alla 20 inimese. Osa neist asutustest ei soovinud infektsioonivolinikke vastu võtta ning ütlesid, et neil on kõik niigi korras. "Küll ma püüdsin veenda, et me ei tule kontrollima, vaid vaatame koos, kuidas teil parem oleks. Aga telefonist kaugemale ei jõudnud," kõneles Eve Pärnaku. Ta ütles, et kõik need asutused, kes olid volinikud sisse lasknud ja nõustusid koostööd tegema, jäid rahule ja andsid positiivset tagasisidet. 

Olukorra väljaselgitamiseks täitsid volinikud mahuka kontrollmaterjali. Eve Pärnaku sõnutsi oli hooldekodudes kõige rohkem vajaka praktilisest õppest, kuidas isikukaitsevahendeid selga panna ja ära võtta. "Õppematerjali oli neile saadetud palju, aga läbi harjutatud polnud kusagil. Tegime kõik otsast lõpuni läbi. Varustust oli piisavalt, puudust ei tundnud keegi," ütles Eve Pärnaku.

Anu Välis rääkis, et hooldekodude töötajad on tublid ja enamasti teavad, kuidas kriisiolukorras käituda. "Läbi oli mõeldud seegi, kuidas viirustunnustega klienti teistest isoleerida. Mulgi Häärber Hallistes isoleeris koroonaviirusesse nakatunud patsiendi, käitudes parimal võimalikul moel, mida selles olukorras ja olemasoleva tööjõuga teha said," rääkis Välis.

Infekstioonivolinikud andsid töötajatele ka nippe ja nõuandeid. Näiteks soovitati isikukaitsevahendite kast ja esmaabikomplekt valmis panna juhuks, kui peaks mis tahes nakkusoht puhkema. "Kastis on flaierid meeldetuletusega, kuidas kaitsevahendeid kasutada, et mitte ennast kahjustada ja mitte ülemõtlemisega hulluks minna," ütles Välis.

Tagasi üles
Back