/nginx/o/2020/05/19/13109088t1ha5fb.jpg)
Riigilt ootamatult saadud rohkem kui miljon eurot annab Viljandi linnajuhtidele võimaluse sõlmida ehitusfirmaga lisaleping, et teha Tallinna tänav korda ka Sakala keskuse ja Uku keskuse vahel. Kogu kesklinna tänavaehitus seetõttu palju rohkem aega ei võta.
980 000 eurot tuli Viljandi linnavalitsusele riigipoolse toetusena. Sellele lisandub 30-protsendiline omaosaluse nõue, mis aga kaetakse samuti riigieelarvest eriolukorra leevendusmeetmena saadud investeerimistoetusest. Tänava rekonstrueerimine läheb riigile kokku maksma ligi 1,23 miljonit eurot.
Ehitusest saab Vabaduse platsi ja Tartu tänava vahelisel lõigul juba käiva ehituse jätk ja Tallinna tänav saab seega uue ilusa kuue Vabaduse platsist Uku keskuseni. Lisalepingu tööd algavad juunis ja valmis peavad need olema 14. detsembriks.
Olemasolevaist parim võimalik variant
Linnapea Madis Timpsoni sõnul sooviti kõnealust lõiku lisada kesklinna tänapäevastamise projekti, kuid tookord selleks toetust ei antud ja nii jäi see sealt välja.
«Tallinna tänava remondiks eraldati meile aasta alguses 980 000 eurot kohalike teede juhtumipõhise investeeringutoetusena. Meil on võimalus ühe suve jooksul suur lõik ühest linna olulisemast kesktänavast korda saada,» ütles Timpson. «Lisaks tänavalõigu ehituseks tulnud sihtrahale on meil kasutada eriolukorra tõttu antud investeerimistoetus. Saame kogu ehituse tehtud riigi raha eest.»
Linnavalitsuse hangete peaspetsialist Kaidi Braun selgitas, et kuigi 1,2 miljonit eurot on suur summa, siis riigihangete seadus annab võimaluse mitte korraldada hanget, vaid vormistada sellised asjad lepingulisana. Tallinna tänava tööde liitmine olemasolevasse lepingusse oli hangete peaspetsialisti arvates kõikidest kaalutud variantidest parim.
«Selline lahendus aitab vältida ebamugavusi nii tellijale kui ka avalikkusele ning kindlasti saavutame rahalise kokkuhoiu,» selgitas Braun. «Lisaks saame tööd tehtud ühel aastal. Kui töömaaga vahetult külgnevale alale ostetaks iseseisev töövõtt eraldi lepinguga, looks see täiesti uue olukorra senise ehituslepingu täitmiseks. Ei ole võimalik enam rakendada väljatöötatud liiklusskeeme ega kavandatud juurdepääsusid, muuta tulnuks tugi- ja transiitvedude korraldust, leida uusi laoplatse ja parkimisalasid.»
Lisaks tekiks Brauni sõnul kahel peatöövõtjal huvide konflikt ja tellijal ehk linnal oleks sisuliselt võimatu luua eeldused teisele töövõtjale oma lepingu täitmiseks. Ühe peatöövõtjaga suudetakse aga lahendada kõik logistilised küsimused ja luua kõigile osalistele sobiv liiklusskeem.
Parkimiskohti vähendatakse
Viljandi linnavalitsuse teedespetsialist Heikki Teearu ütles, et lisaehitusega kaasnev uus liiklusskeem saab selgeks lähemate nädalate jooksul. Üldjuhul tuleb Teearu sõnutsi arvestada samasuguste piirangutega, nagu on praegu kesklinnas: juurdepääs on tagatud kohalikule elanikule ja ettevõtjale, ülejäänud liiklejad peavad ajutiselt teistkaudu sõitma. Kindlasti suunatakse Teearu sõnutsi ümber ühistransport.
Plaanitav remont Viljandis aastaid tuliseks kõneaineks olnud kesklinna parkimiskorraldust eriti ei mõjuta, sest ka praegu pole sel alal väga palju parkimiskohti. «Centrumi ees asendub praegune nurga all parkimine pikisuunas parkimisega ja alles jääb neli parkimiskohta praeguse kümne asemel,» sõnas Teearu.
Juba alustatud renoveerimistöö on tema hinnangul läinud hästi ning ehitaja on graafikus või sellest isegi pisut ees. «Eriolukorra ajal on töötegemine olnud lihtsam, sest inimeste liikumist on olnud vähem,» märkis Teearu.
Lisatööd hakkab tegema Tallinna Teede aktsiaselts, kes on ka praegu kesklinna tänavate ja Vabaduse platsi ehitaja. Ehitusleping allkirjastatakse neljapäeval kell 11 Sakala keskuse ees.