Kriisiaja jutt, et tööta jäänud küünetehnikud või hotellitöötajad võiksid leida rakendust põllumajanduses ja näiteks lüpsjaks hakata, sest nendest on ju alatasa puudus, innustas mindki uurima, kuidas linnavurlest võiks farmioperaator saada.
Kavatsusega veeta päev laudatöid tehes helistan Tarvastus tegutseva Karpo piimafarmi juhatajale. Numbrit valides on mul üsna kindel tunne ning usun, et saangi paari päeva pärast loomadele toitu ette tõsta ja joogiämbreid vedada – teha üldse kõiki neid töid, mida tänapäeva farmis tarvis. Lehm ja laudalõhn mulle kui väikelinna servas kasvanule päris võõrad pole, sest pärast maavanaema surma ehitas isa meie kõrvalhoone pikemaks, et vanaema maalt linna kolitud lehm saaks juurdeehitises elama hakata.
"Vastan teile ausalt: piimatootmine ei ole ühe päeva töö. Et farmitööst aimu saada, peab vähemalt kaks nädalat oskaja kõrval töötama," lausub osaühingu Karpo juht Kalev Nurk. "Meil läheb 12 tonni juustupiima eksporti ja kui selle hulka peaks sattuma ühe haige lehma piim ja see 12 tonni läheb 30-tonnisesse paakautosse, on 30 tonni piima hetkega rikutud ning meie oleme päeva pealt pankrotis," näitlikustab ta farmitöö vastutusrikkust. "Sellist riski ei tasu võtta. Jah, võiksin teid ju välja õpetada, aga siis peab mul olema kindel teadmine, et töötate minu juures aasta või vähemalt kuus kuud."
Tööküsijaid Kalev Nurga sõnul ikka käivat, aga töötaja saavat vähestest. "Kui inimene on juba üheksa aastat töötu olnud, siis pole eriti usku, et ta tahab nüüd tööle hakata," nendib ta ning annab vihje ka farmitöötaja lati alamkõrguse kohta: "Kandideerija intelligentsus peaks olema selline, et ta on võimeline CV-d kirjutama."