Sisukord
Paberleht
Paberleht

Naivist Paul Kondase pärand paistab Viljandis silma

5 min lugemist
Paul Kondase 1965. aastal valminud «Maasikasööjate» maalilt on maasikad jõudnud nii Viljandi tänavatele kui ka reklaamplakatitele. FOTO: Elmo Riig

Täna möödub Viljandis elanud naivistliku kunstniku Paul Kondase sünnist 120 aastat, ent tema kohalolu on siin tunnetatav praegugi. 2006. aastast ilmestavad linnapilti suured betoonmaasikad ning 2003. aastal loodi siin naivistliku ja autsaiderkunstiga tegelev Kondase keskus. Kuigi Kondast tuntakse eelkõige maalikunstnikuna, oli ta eluajal viljakas mitmel teiselgi elualal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kondase keskuse juhataja Mari Vallikivi, Paul Kondas sündis Uue-Põltsamaa vallas Pauastvere külas, seal möödus tema lapsepõlv ja 1921. aastal lõpetas ta Põltsamaa ühisgümnaasiumi. Kuidas jõudis ta Viljandimaale?

Kondas läks Tartu ülikooli juurat õppima, kuid otsustas, et see talle ei meeldi. Nagu ta ise väljendas: «Milleks mulle Rooma õigus?» Seejärel suundus ta kaubanduse erialale. Ta oli küll õppemaksust vabastatud, kuid elamine oli kallis ja pere ühel hetkel teda enam ei toetanud. Siis otsustas ta, et peab kiirelt midagi muud valima, ja õppis õpetajaks. Valikut soosisid pöördelised ajad ja noore Eesti Vabariigi vajadus eestlasest õpetajate järele.

28.03.2020 01.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto