Mobiilsetes jaamades on võetud 669 koroonaviiruse proovi

Sakala
Copy
Eelmisel reedel avati Viljandis turu parklas mobiilne proovivõtujaam. Proovi pääseb andma perearsti saatekirja ja autoga.
Eelmisel reedel avati Viljandis turu parklas mobiilne proovivõtujaam. Proovi pääseb andma perearsti saatekirja ja autoga. Foto: Elmo Riig

Seitsmes linnas, nende seas Viljandis avatud mobiilsetes jaamades on neljapäeva lõunast käinud perearsti saatekirja alusel koroonaviiruse proovi andmas 669 inimest.

Medicumi ja Synlabi väljatöötatud proovivõtmise kontseptsiooni järgi võtavad tervishoiutöötajad ninaneelu proovi inimestelt, kes on saanud oma perearstilt saatekirja ja seejärel koroonaviiruse testimise kõnekeskuselt täpse aja, millal nad peavad autoga mobiilsesse proovivõtmisjaama saabuma.

Neljapäeval avati esimesena proovivõtukoht Tallinnas lauluväljakul, reedest said Tartu, Viljandi ja Pärnu elanikud proove anda Qvalitase tervisebussi ees. Kuressaares taasavati proovivõtupunkt haigla juures ja Kohtla-Järvel korraldab proovivõttu Ida-Viru keskhaigla. Eile avati punkt ka Narvas.

Et osal inimestel ei ole võimalust minna proovivõtukohta oma autoga, töötavad reedest ka kodus proovivõtmise brigaadid. Alre kiirabi kolm liikuvat brigaadi käivad Lõuna-Eesti inimeste kodudes ning Tallinna ja Harjumaa neli brigaadi on välja pannud Fertilitas. Koduseid brigaade lisandub lähipäevil veelgi, praegu on neid 10. Nii nagu mobiilsete autojaamade puhul tuleb testimisbrigaad inimese koju vaid siis, kui viirust kahtlustavalt inimeselt proovi võtmise on hinnanud vajalikuks perearst ja väljastanud saatekirja. Kodus proovivõtmise piiranguks on täisvarustuse kaitsevahendite vajadus pärast igat patsienti, autoga proovi andma minek on ohutum ja vähem kulukas.

Proovivõtukohtades korraldavad autode liiklust Kaitseliit ja Naiskodukaitse. Proovide logistika üle Eesti ja analüüsid teeb oma Tallinna kesklaboris Synlab.

Esimese kolme päevaga saadeti 164 perearstikeskusest Synlabi ja Medicumi loodud testimise kõnekeskusesse kokku 679 saatekirja. "Enamasti tuli igalt perearstilt üks või kaks saatekirja. Testimise kõnekeskus võttis juba samal päeval patsiendiga ühendust ning enamik on saanud proovi tehtud või saanud selleks kindla aja lähipäevil," selgitas testimiskeskuse koordinaator, Medicumi juhatuse liige Tõnis Allik.

Kolme päeva kokkuvõttes kiitis Allik proovi andma tulnud inimesi. "Nad on vastutustundlikud, tunnustavad proovivõtjad nende töö eest ja on tähelepanelikult järginud kõiki juhiseid. Vaid üks inimene 669-st on unustanud koju isikut tõendava dokumendi. Panen siiski inimestele veel kord südamele, et mobiilsesse testimisjaama saab tulla üksnes autoga, jala jaamadesse saabunud inimesi me ei saa kahjuks teenindada. Kui teil ei ole autot või te ei saa autot selleks laenata, siis andke sellest aega broneerides kõnekeskusele teada ja me püüame teile koju saata liikuva brigaadi," lisas Allik.

Synlabi labor on kõik kolme päeva jooksul võetud 669 proovi analüüsinud kuni kaheksa tunni jooksul laborisse saabumise hetkest, et inimesed saaksid vastuse teada ühe ööpäeva jooksul. Algavast nädalast on Synlabi labor võimeline ühe päeva jooksul analüüsima kuni 1000 proovi päevas, sest senise kahes vahetuses töö asemel käivitub töö kolmes vahetuses ja 24 tundi ööpäevas.

SAMMUD HAIGESTUMISEL

1. Kui sul on haigussümptomid, helista oma perearstile! Perearst hindab proovivõtmise vajalikkust ja annab tervisenõu.

2. Kui perearst otsustab, et proovivõtmine on vajalik, edastab ta saatekirja laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku proovivõtmise aeg ja koht. Oota kõnet.

3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid perearsti saatekirjaga inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Niisama ei ole otstarbekas kohale tulla, proov võetakse eelregistreeritud inimestelt. Proovi andma tulles ei ole otstarbekas võtta samasse autosse pereliikmeid.

4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastused saab kuni kahe tööpäeva jooksul, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.

5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti antud soovitusi, tervise halvenemise korral võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi, helistades numbril 112.

Allikas: Synlab Eesti

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles