On oluline, et viiruse saanud ja haigusest tervenenud inimesed järgiksid samasuguseid eneseisolatsiooninõudeid nagu nakatumata inimesed, sest esialgsetel andmetel ei ole teada tekkiva immuunsuse ulatus ja inimese nakkusohtlikkuse lõppemise täpne aeg.
Kui kaua epideemia kestab?
See pole teadlaste sõnul veel selge. Samuti koroonaviiruste perekonda kuuluva SARS-i puhangu ajal registreeriti suurem osa nakatumisjuhtumeid esimese poole aasta jooksul. Kergemini märgatavate sümptomite tõttu oli aga võimalik tolle haiguse levikut märksa tõhusamalt kontrolli all hoida.
Terviseameti andmetel on enamikul Eesti patsientidest, kel 16. märtsi seisuga on ametlikult tuvastatud koroonaviirusega nakatumine, üksnes kerged sümptomid. Keskmine Eesti nakatunu on praeguste andmete põhjal keskealine inimene ning naiste ja meeste vahel nakatumises erisust ei ole. Lapsi ja eakaid on nakatunute seas praegu vähe.
Terviseameti sõnutsi on Eestis praegu kõige tähtsam vältida viiruse levikut eakate ja kroonilisi haigusi põdevate inimeste seas. Kõige ohustatum rühm on üle 60-aastased inimesed ja nemad peaksid järgima eneseisolatsiooninõudeid kõige rangemalt. Terviseameti soovitusel peaksid nad võimaluse korral tegema kaugtööd. Neil tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja kokkupuuteid haigustunnustega inimestega ning püsida võimalusel kodus. Lisaks tuleks vähendada lävimist lastega. Lapsed ise põevad haigust enamasti küll kergelt või ei ilmne neil üldse sümptomid, aga nad levitavad seda võrdselt teiste nakatunutega.
MIDA TEHA?
* Pese käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.
* Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see kohe prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
* Väldi kontakti ehk hoia vähemalt meetrist vahet inimestega, kellel on välised haigustunnused, näiteks köha või aevastamine. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ise ka haigestuda. Kuna praegu on ka külmetushaiguste leviku periood, siis kõiki tuttavaid ei ole soovitatav kallistada.
* Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud nende kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
* Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Ütle tervishoiutöötajale, et oled reisinud riskipiirkonnas, kus on teatatud COVID-19 levikust, või ütle, et oled olnud lähikontaktis kellegagi, kes on riskipiirkonnas reisinud ja kellel on hingamisteede haiguste sümptomid (palavik, köha või hingamisraskused).
* Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid ja sa ei ole reisinud riskipiirkonnas ega olnud võimaliku nakatunuga kontaktis, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.
* Ära tarbi toorest või vähe küpsetatud liha ega kuumtöötlemata piima. Samuti ära tarbi pesemata puu- ja köögivilju.
* Kui inimene kahtlustab, et on nakatunud COVID-19-sse, siis tuleb tal helistada oma perearstile. Kui perearsti ei ole võimalik kätte saada, siis helistada perearsti nõuandetelefonile 1220.
* Raskes seisus haigestunul tuleks kutsuda kiirabi, helistades numbrile 112. Sealjuures tuleb teavitada tervishoiutöötajat võimalikust nakkusohust. Kindlasti ei tohi pöörduda otse EMO-sse ega lastehaiglasse.
Allikas: www.koroonaviirus.ee