Saalis on mõnikümmend inimest, kõik istuvad jopedes ja mütsides. Ühel on tooli najal tugikepp, teisel kaasas koer. Lektor seisab, purgike käes, ja räägib silmatilkadest. Võtab järgmise purgi, kus on kõrvatilgad. Publiku keskelt tõuseb käsi ja üks kuulaja palub täpsustada, mis puhul nood silmatilgad head on. Et jäi segaseks. Esineja vastab, et need niisutavad. Ja et kui liiv on silmas või kui on katarakt, siis need avaldavad positiivset toimet.
/nginx/o/2020/03/10/13000340t1h360c.jpg)
«Kuidas need kõik töötab,» jätkab tilkade tutvustaja eesti keele grammatikaga pisut komistades. «Kõigepealt, looduslikud ained peavad koguma. See ei toimi ühe nädalaga. See ikkagi võtab aega, kuna need on looduslikud ained, need tasapisi koguvad, seepärast soovitame vähemalt kuu aja jooksul kasutada. Siis, kui nad on piisavalt kogutud, siis nad hakkavad peatuma neid protsesse, mis on juba pahaloomulikud, mis on juba halvasti organismis. Ja siis nad juba kaitsevad organismi ja parandavad ka.»
Tervisel on saladused
Ühel naisel on käes reklaamleht Tervise Saladused. Vahetame temaga pilke ja tunnen huvi, miks ta tuli. Naine ütleb, et tal on suured valud ja ta tuli kuulama, ehk on müügil mõni preparaat, mis talle sobiks, et valud kaoksid.
Ajalehe moodi reklaamlehes Tervise Saladused on palju imelisi lugusid Ukraina, Valgevene, Slovakkia, Gruusia, Läti ja Armeenia patsientidest, kelle elu on need preparaadid muutnud. Valeri Peršinkovil Ukrainast ja ta naisel hakkas arenema katarakt, nägid silmade ees «ussikesi», tilgutasid Okovirini, ja nüüd näevad mõlemad selgelt. Tilgutasid ka lühinägelikule tütrele ning lapse silmad said samuti korda.
Irma Saakadze Gruusiast vaevles diabeedi käes – miski ei olnud enam korras, ei süda, neerud ega jalad. Aga nüüd, mil ta läks insuliinilt üle Diafrinile, tundub see kõik nagu halb unenägu.
Armeeniast pärit Gaspar Pogosjan jutustab oma vanaemast, kes tugeva valu tõttu seljas ja jalgades liikuda ei saanud, elas vaid valuvaigistavate süstide toel. Ta haigused olid artroos, osteoporoos ja reumatoidartriit. Aga pärast seda, kui Gaspar kinkis vanaemale Osteolife’i siirupi ja Effectumi kreemi, olid vanaemal valud kahe kuu pärast kadunud. Nüüd käib iga päev jalutamas, tõuseb mäkke ja kõnnib treppidest.
Tervise Saladused on potsatanud paljude inimeste postkasti. Enamikul rändab see vanapaberikorvi. Aga vanemad inimesed, kes ajalehte tellida ei jõua ja kel internetis lugemine omaseks saanud pole, loevad seda ilmselt küll.
Üks naine liitub ruumis olijatega hiljem, tuleb mööda koridori, ratastel poekotti enda järel vedades. Temalgi on ajaleht näpus ning ta ütleb, et juba eelmisel korral oli ta siin. Nüüd tahab preparaate juurde osta, sest need aitavad.
/nginx/o/2020/03/10/13000338t1h2998.jpg)
Koostis: ravimtaimed
Kõigi reklaamitud tilkade ja kapslite koostisaineteks on ravimtaimed. Mõnes preparaadis loetletakse neid enam kui kümmekond. Lehejutud on osavalt üles ehitatud, neisse on üksteise otsa lükitud võõrsõnu ja teadustermineid viisil, et jääbki mulje teadusest.
Ühes loos osutatakse akadeemik Vladimir Filatovile, silmaarstile ja kirurgile, kes on kuulsaks saanud aaloepõhiste biogeensete stimulaatoritega. Artiklis märgitakse, et Filatov oli esimene, kes kasutas meditsiinis aaloed.
Lähen Tervise Saladustega Tartu ülikooli farmakognoosia professori Ain Raali juurde, et kuulata tema arvamust. Farmakognoosia on teadus, mis tegeleb ravimtaimede ja teiste looduslike ravimiallikatega.
Ain Raali imestus on suur: kuidas sai Filatov olla esimene, kes aaloed meditsiinis kasutas, kui seda taime on ravimina kasutatud kümme tuhat aastat, ehk kauemgi. 1980. aastatel, mil ta oli farmaatsiaüliõpilane, räägiti Filatovist ja ta töödest tõesti, ka biogeensetest stimulaatoritest, aga tänapäeval on see kõik juba kõrvale heidetud. Ka ei saa Filatovist olevikuvormis kõnelda, kuna ta suri juba üle kuuekümne aasta tagasi.
Tervise Saladustes reklaamitakse ka preparaati, mis aitab südame- ja veresoonkonna haiguste puhul. See koosneb melissist, viirpuust, ristikheinast, naistepunast, metsmaasikast, viinamarjadest, küüslaugust, kalganirohust, südamerohust ja muust.
/nginx/o/2020/03/11/13000937t1h750f.jpg)
Ain Raali sõnul mõjutavad neist mõned mingist aspektist lähtudes tõesti kesknärvisüsteemi ning ka südame ja veresoonkonna tööd ja vererõhku. Aga kui jõuda lugemisega sinna, kus on kirjas, et need kapslid on võimas vahend kõrgvererõhutõve, arütmia ning isegi insuldi ja infarkti vastu, ütleb Ain Raal, et issand, sa näed, ja ei mürista!
Kapslid on võimas vahend kõrgvererõhutõve, arütmia ning isegi insuldi ja infarkti vastu. Professor Ain Raal ütleb, et issand, sa näed, ja ei mürista!
Lõpuks on veel öeldud, et preparaat suurendab ka mõistuse töövõimet. Ain Raal on sekundi vait ja soovitab siis info kokkupanijail seda preparaati ise rohkem manustada. Tal on peen huumor.
Tervise Saladused on otsast lõpuni täis puhast ulmet, mille kohta sobib Raali sõnul ka üks teine eestikeelne sõna – pettus. Teatavasti vajab vererõhuhaigusega inimene sünteetilisi ravimeid elu lõpuni; arütmia tähendab eluohtlikku seisundit, kus süda on rütmist väljas; insuldi ja infarkti puhul tuleb inimelu päästmiseks reageerida ülikiiresti.
Doktor Steinhauer aitab
Liigeste, luude ja selgroo tervise taastamise reklaamloos vastab Tervise Saladuste küsimustele reumatoloog-ortopeed ja Saksa reumatoloogide seltsi liige Ulrich Steinhauer, kes käis sel aastal Eestis. Nii on artiklis kirjas.
/nginx/o/2020/03/11/13000936t1he7db.jpg)
«Ma kohtasin teie eakaid inimesi. Paljud lonkavad, kõnnivad kepiga, neil on pardilik kõnnak ja seljad küüru vajunud. Samas kui Saksamaal ka kõige vanemas eas pensionärid teevad hommikujookse, reisivad ja elavad aktiivset täisväärtuslikku elu,» on artiklis Steinhaueri sõnad. Edasi seisab seal, et see ei tähenda, et eestlased on määratud invaliidsusele, kuna Eesti tarbijatele on nüüd kättesaadav suurepärane kompleks (just nimelt kompleks, mitte komplekt), mis koosneb kahest vastastikku toimivast preparaadist – siirupist ja kreemist.
Saadan artikli ka Tartu ülikooli kliinikumi traumatoloogia ja ortopeedia kliiniku juhatajale professor Aare Märtsonile. Tema niisugust Saksa professorit ei tunne. Internetiotsing näitab küll üht sellenimelist, aga see on 1980. aastatel Ida- ja Lääne-Berliini piiril hukkasaanud noormees.
«Originaaltekst on olnud ilmselt venekeelne, millele viitavad terminid,» leiab doktor Märtson ja toob näiteid: spondiloos peaks olema spondüloos, sinoviaalne peaks olema sünoviaalne … Kõik see kokku jätab talle väga ebausaldusväärse mulje.
Kui inimene jätab diabeediravi katki või kõrgvererõhuravimid võtmata, lootes mõnele reklaamitud preparaadile, võib see ta tervise tõsiselt ohtu seada.
Aare Märtsoni sõnul ei ole kahjuks imeravimit osteoartriidi ehk artroosi ravimiseks veel leitud. «Mõned taimsed preparaadid võivad tõenäoliselt liigesvalu leevendada, kuid nii universaalseid preparaate, mis mõjutavad mitmeid organsüsteeme ja haigusi, kindlasti ei ole,» ütleb ta. «Vähemalt alajäsemete liigeste artroosi tõenduspõhisteks ravisoovitusteks jäävad kaalu langetamine ja füsioteraapia.»
Ravimtaimede asjatundja Ain Raal lisab, et kui ühel või teisel nimetatud taimel ongi hea toime, siis see ei tähenda, et hiigelpikast nimekirjast kokku pandud lõplik preparaat mõjuks. «Ma kahtlustan, et see on allapoole terapeutilist taset,» märgib Ain Raal. «Mu kahtluse aluseks on komponentide keerukas koostis. Mitte keegi ei tea, missuguses proportsioonis ja kontsentratsioonis need komponendid seal koos on.»
Aga siis on need mõttetud pillid, mis ei saa ka kahju tekitada!? Ain Raal vastab, et kui allergia kõrvale jätta, siis jah. Aga oht peitub hoopis muus. Kui inimene jätab näiteks oma diabeediravi katki või kõrgvererõhuravimid võtmata või loobub tõsise südamehaiguse ravist, lootes mõnele reklaamitud preparaadile, võib see ta tervise tõsiselt ohtu seada.
Palun lahkuge!
Kuigi istun koos fotograaf Sille Annukiga vaikselt loengusaali tagareas, on keegi meid ikkagi märganud. See mees jälgib saalis toimuvat tähelepanelikult ning juba mõne minuti möödudes tuleb ta eksimatult minu juurde, kummardub ja küsib vaikselt, kas ma vene keelt räägin. Et babuškatega (vanemadega) läheb siin kauem aega, aga kui mul on küsimusi, saab tema aidata. Ta on viisakas, tal on esinduslik hoiak.
Saan teada, et preparaate müüb OÜ Standartfarm. Firma on veterinaar- ja toiduametis registreeritud ning neil on müügiluba olemas. Naine, kes saalis parasjagu räägib, ei ole nendega seotud, tema on stažöör, eesti keeles praktikant.
Uurin edasi reklaamlehe Tervise Saladused kohta. Ain Raaliga vestluse järel tean, et meditsiiniline näidustus on lubatud välja tuua ainult ravimi puhul ning eeldusel, et selle mõju on teaduslikult tõestatud ja ravim riigis registreeritud. Toidulisandeid ei tohi turustamisel siduda diagnoosidega.
Vastuseks kuulen, et Tervise Saladused ei ole nende ettevõttega seotud. Nad isegi ei tea, kes seda välja annab. Minu imestuse peale, et kuidas need inimesed siia tulla oskasid, kui nad lehest poleks lugenud seda, mille ta peab olema ju välja pakkunud, laiutab mees käsi: mida ta ei tea, seda ei tea.
Jään saali edasi kuulama. Tajun kõrval lihtsaid inimesi, kes räägiksid hea meelega oma elust ja tervisest. Kavatsen mõnele öelda, et kui nad vähegi saavad, ärgu midagi ostku. Mu plaan jääb katki. Juba kuulen kõrva ääres mulle juba tuttava mehe häält, seekord vastuvaidlemist mittekannataval toonil: «Palun lahkuge siit ruumist otsekohe!»
Inimeste tervis on ohus, järelevalvemenetlus on alanud
- OÜ Standartfarm on teavitanud oma tegevusest veterinaar- ja toiduametit 8. novembril 2019. aastal. Veterinaar- ja toiduamet on ettevõtet kolmel korral kontrollinud.
- Standartfarm ei tohi infolehtedel ega reklaamlehes kasutada väiteid toodete ravivate omaduste kohta ning peab parandama müügipakendite märgistusi. Reklaamlehe kohta ei ole ettevõte veterinaar- ja toiduameti ettekirjutusi seni täitnud.
- Toiduseaduse järgi on toidulisand toit tavatoidu täiendamiseks ega ole mõeldud ravima või leevendama ühtegi haigust.
- Reklaam ei tohi esitada valeteavet, samuti ei tohi reklaam oma eksitava iseloomu tõttu mõjutada tarbijate majandusskäitumist.
- Tervise Saladustes avaldatu on reklaam, kuna sealse teabe eesmärk on suurendada toodete müüki. See jätab tarbijale mulje, nagu oleks neil toodetel raskeid haigusi (sealhulgas diabeeti) ravivad või leevendavad omadused.
- Eksitavale teabele tuginedes võivad inimesed neile vajalikest ravimitest loobuda ja uskuda, et toidulisandeil on samaväärne mõju arsti väljakirjutatud ravimite mõjuga. Ravimiameti hinnangul seab see ohtu inimeste elu ja tervise.
- Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet on alustanud reklaamlehe Tervise Saladused järelevalvemenetlust, kuna Tervise Saladuste reklaamidest ei selgu tellija, ja seeon reklaamiseaduse üldnõuete rikkumine.
- Reklaamiseaduses sätestatud nõude rikkumise kõrvaldamiseks on tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametil õigus teha ettekirjutus, mille täitmata jätmise korral on sunniraha ülemmäär 3200 eurot.
- Standartfarmi esindajad väidavad, et nad ei ole reklaamlehega Tervise Saladused seotud.
- Standartfarm valmistab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile endiselt muret, sest selle firma tegevuse tagajärjed võivad olla inimeste tervisele ohtlikud.