Pärimusmuusika keskus kutsub lapsi ja noori etnolaagrisse

Üllar Priks
, reporter
Copy
Laste Etno laagrilised möödunud suvel.
Laste Etno laagrilised möödunud suvel. Foto: Muumi

Juuli lõpus on Viljandimaale oodata 115 noort pillimängijat enam kui kümnest riigist, sest juba 24. korda on siin noorte pärimusmuusikute laager Eesti Etno. Viiendat korda leiab aset laste Etno laager. Osavõtuks registreerumine läks lahti Viljandi pärimusmuusika festivali kodulehel.

Rahvusvaheline muusikalaager Eesti Etno kestab pressiteate andmeil 14.–27. juulini Kõpu mõisahoones. Nagu ikka, õpivad ja õpetavad osalejad üksteisele kuulmise teel oma maa pärimusmuusikat ning laagriliste koosveedetud aeg lõpeb rõõmsast energiast kantud ülesastumistega Viljandi pärimusmuusika festivalil. Eesti Etno laagrist saab osa 75 noort vanuses 16–30 eluaastat.

Selle muusikalaagri panust pärimusmuusika populariseerimisse on võimatu üle hinnata. Suurem osa praegu ilma tegevatest eesti pärimusmuusikutest on seal kaasa löönud, teiste seas näiteks Sandra Vabarna, Eeva ja Villu Talsi, Lee Taul ning Merike Paberits.

Seekordses laagris on suurepärased juhendajad neljast riigist: Lauri Kadalipp, Jaan-Eerik Aardam ja Regina Mänd Eestist, Vilma Talvitie Soomest, Lauren Spiceley Inglismaalt ja Jeremy Hantler Uus-Meremaalt. Kõik nad on tuntud tegevmuusikud ja hinnatud õpetajad.

Laagri pealiku Margit Kuhi sõnul on seal värvikirev ja üksteist inspireeriv seltskond. "Tavaliselt on kolmandik osalejaid uued, kolmandik vanad olijad ning kolmandik välismaalt," rääkis Kuhi. "Eelhuvi põhjal pakun, et tänavu tuleb osalejaid vähemalt 15 riigist. Võrreldes teiste riikidega on Eesti laagri omapära see, et kusagil mujal ei ole nii palju osalejaid omalt maalt."

Paralleelselt Eesti Etnoga on tänavu juba viiendat korda Laste Etno, mis on mõeldud noorematele, 10–16-aastastele, ning on ainus omalaadne maailmas. Ka seal tegeldakse vanade laulude, tantsude ja pillilugudega ning lapsi ootavad ees õpitoad, põnevad üllatuskülalised, tantsutoad ja külaskäik Eesti Etno laagrisse. Laagrist saab osa 40 last.

Maailma kõige esimene Etno laager oli 30 aastat tagasi Rootsis. Eesti oli järgmine maa, kes seda korraldama hakkas, meie Etnole panid 1997. aastal aluse Krista Sildoja ja Tuulikki Bartosik. Nüüdseks korraldatakse laagreid paljudes paikades üle maailma. Tegevust koordineerib Jeunesses Musicales International, mille liige on Eesti pärimusmuusika keskus.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles