K, 4.10.2023

Riigikogu esimees saab mureliku pöördumise

Margus Haav
, reporter
Facebook
Comments
Eesti pärimusmuusika keskuse juht Tarmo Noormaa on mures rahvaluule arhiivi praeguse keerulise olukorra pärast.  
Eesti pärimusmuusika keskuse juht Tarmo Noormaa on mures rahvaluule arhiivi praeguse keerulise olukorra pärast.  Foto: Elmo Riig

Esmaspäeval antakse riigikogu esimehele Henn Põlluaasale "Avalik pöördumine Eesti teaduse ja Eesti uuringute rahastamise asjus" ja sellele kogutud toetusallkirjad. Pöördumist toetab 122 organisatsiooni ja kollektiivi, teiste hulgas Eesti pärimusmuusika keskus.

Pöördumise koostasid Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Keele Instituut, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Rahva Muuseum, et juhtida tähelepanu probleemidele teadusrahastuses, mis muu hulgas on viinud ummikseisu kultuurivaldkonna teadus- ja haridusasutused.  

Eesti pärimusmuusika keskuse juhataja ja pöördumise üks riigikokku viijaid Tarmo Noormaa ütles, et teda teeb murelikuks kogu Eesti avalikkuse huve teeniva, eesti keele ja kultuuri järjepidevusele suunatud teadus- ja arendustegevuse ebapiisav rahastamine.

"Pärimusmuusikuna aga paneb mind eelkõige muretsema just Eesti Rahvaluule Arhiivi praegune keeruline olukord, kus teadlased on pidanud visalt võitlema, et lisaks akadeemiliselt kõrgetasemelisele teadustööle tagada rahvaluule arhiivi järjepidev toimimine Eesti ühiskonna huvides," rääkis Noormaa pressiteate vahendusel. "Rahvaluule arhiivi olulisust meie pärimusmuusika säilitamises ning selle rolli uue põlvkonna muusikute kujundamises on võimatu üle tähtsustada. Arhiivist pärit materjalide kasutamine on meie pärimusmuusikutele andnud võimaluse taasluua side vahepeal katkenud suuliste traditsioonidega. Eesti keel, muusika ja kombed on maailmas ainulaadsed ning igaüks meist hoolib nende käekäigust." 

Kolmapäeval, 4. märtsil on Eesti Rahva Muuseumis tasuta kontsert rahvaluule arhiivi toetuseks. Kontserdil esinevad Trad. Attack!, Mari Kalkun, Sander Mölder, vabariigi pillimees Juhan Uppin, Maarja Nuut, Zetod, jutuvestja Piret Päär, Margus Põldsepp ja Lõõtsavägilased ning mitmed teised, kes on pärimusmuusikast inspiratsiooni ning Eesti Rahvaluule Arhiivist abi saanud. Esialgu väiksemas saalis kavandatud kontsert on rohke huvi tõttu ümber tõstetud Eesti Rahva Muuseumi silla-alale (A-sissepääs). Kontserdi korraldab pärimusmuusika keskus.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles