N, 8.12.2022

Suur folgipidu kaotab tänavu pärimeetri ja jõuab kesklinna välja

Margus Haav
, reporter
Suur folgipidu kaotab tänavu pärimeetri ja jõuab kesklinna välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Folgifestival saab tänavu hakkama ilma peoala piiritleva tasulise pärimeetrita.
Folgifestival saab tänavu hakkama ilma peoala piiritleva tasulise pärimeetrita. Foto: Valdo Ots

Peagi Viljandis pihta hakkavad ulatuslikud ehitustööd, mille käigus lammutatakse Vabaduse platsil ametite maja ja muudetakse Tallinna tänavat, hõlmavad ka osa territooriumist, kus on peetud pärimusmuusika festivali, ning sestap on festivali korraldajad plaaninud tänavu teha suure hulga muudatusi.

Festivali programmipealik Tarmo Noormaa rääkis, et kui viimastel aastatel on festivali ala piiratud pärimeetriga, kuhu sisenemiseks pidid kõik peale festivali passide ja kontserdipiletite omanike lunastama pileti, siis tänavu pärimeetrit ei tule.

Avastamist jagub

«Me ei saa kasutada Vabaduse platsi ja mõisaparki ning seal paiknevaid läbipääse, rahvas ei saa festivalile tulla ka Tallinna maantee poolt, nii et festivali sissepääsu me ei saa sinna teha,» selgitas Tarmo Noormaa. «Meil on plaan rohkem kasutada Lossi tänavat ning neid esinemiskohti, mida sinna äärde saaks ehitada, näiteks muuseumi hoovi, Arkaadia aeda ning erinevaid parke.»

Toidutänava kauplejad olid varem end sisse seadnud Viljandi mõisa pargis, nüüd kolib osa nendest samuti Lossi tänavale.

«Jagame piirkonna ära nii, et osa jääb toitlustamise tarbeks, ning muidugi kaotame ära pärimeetri. See on ehk mõnes mõttes rõõmustav uudis, rahvast saab kindlasti linnas rohkem liikvel olema ning tänavu olemegi rohkem linnafestival,» rääkis Noormaa. «Esialgsete plaanide kohaselt tuleb Lossi tänav kasutusele kuni Arkaadia aia otsani ehk kunagise kino Rubiin platsini, kuhu tuleb ka üks esinemispaik.»

Noormaa toonitas, et kõiki kooskõlastusi ei ole veel saadud, sestap on plaanid esialgsed. Ta tunnistas, et muudatused teevad korraldajate elu keerulisemaks. «Peame korraldamisele, kaasa arvatud prügimajandusele ning heakorrale lähenema hoopis teistmoodi. See on mõnes mõttes suur väljakutse, teisalt hea võimalus ennast proovile panna ning võib-olla leida ägedaid lahendusi, mis jäävad aastateks pidama,» arvas Noormaa. «Publik, kes on käinud aastaid festivalil, näeb nüüd pidu teistmoodi ning see on alati põnev, kui jagub avastamist ning midagi on uut.»

Pilgud piiri taha

Publiku arvuga loodavad korraldajad jääda tavapärasesse vahemikku, kuid kindlasti lisandub rahvast toidualale, sest pärimeetrit pole ning pole vaja enam piletit osta.

«Toitlustajatel on samuti rõõmu rohkem,» nentis programmipealik. Festivalile on tehtud jõuliselt reklaami lähiriikides ning selle tulemusena on oodata võõrkeelset publikut. «Oleme teinud turundust põhiliselt Soome, aga ka Läti ja Rootsi suunas. Festivalile ootame aasta-aastalt järjest rohkem just soomlasi, sest nende kultuur, festivalikäitumine ning muusikalised eelistused sarnanevad meie omadega. Seal on väga palju potentsiaali.»

28. Viljandi pärimusmuusika festivali peetakse 23.–26. juulini.

Märksõnad
Tagasi üles