R, 9.12.2022

Muusikakool tähistab juubelit suure kontserdiga

Margus Haav
, reporter
Muusikakool tähistab juubelit suure kontserdiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Muusikakooli seintele paigutati sünnipäeva puhul mitu kooli ajaloost kõnelevat infostendi. Direktor Tonio Tamra demonstreerib enne ametlikku avamist ühte nendest.
Muusikakooli seintele paigutati sünnipäeva puhul mitu kooli ajaloost kõnelevat infostendi. Direktor Tonio Tamra demonstreerib enne ametlikku avamist ühte nendest. Foto: Elmo Riig

Viljandi muusikakool tähistab oma 75. aastapäeva laupäeval Viljandi pärimusmuusika aidas kontsertaktusega «Meie aja lood».

Kooli asutas 5. veebruaril 1945 Augustin Pung, kes oli ühtlasi selle esimene direktor. Algul kandis asutus Viljandi lastemuusikakooli nime, 1991 nimetati see ümber Viljandi muusikakooliks.

Igaühel oma pill

Praegu õpib muusikakoolis 297 õpilast ning töötab 43 inimest. Need arvud on püsinud viimastel aastatel kooli direktori Tonio Tamra kinnitusel üsna stabiilselt.

«Paari aasta eest oli meil õpilasi küll korraks üle kolmesaja, aga praegu on huvitegevuse parandamiseks tulnud palju raha riigi poolt juurde ning lastele on võimaluste ring laienenud. See on hea, et Viljandis ja Viljandimaal on palju võimalusi tegelda erinevate valdkondadega,» rääkis Tamra. «Aga see on ehk üks põhjus, miks meil õpilasi pisut vähem on. Võib-olla on ka üldine laste arvu kahanemine kaasa aidanud, aga kui arvestada, et 17 aastat tagasi oli meil 190 õpilast ja praegu on ligi 300, siis eks kõik ole suhteline. Kõige tähtsam on aga see, et me püüame igale õpilasele luua võimaluse oma pilli õppimiseks.»

Kõige menukamad on Viljandi muusikakoolis endiselt klassikalised erialad. Esimeses järjekorras soovitakse õppida klaverit, kitarri ja trumme.

«Meie soov on see, et lapsed saaksid erinevat tegevust erinevate pillidega oma muusikalise ande harimiseks, nii et pillide ampluaa on meile praegu number üks Eestis,» kinnitas direktor. «Kõiki pille saab õppida ja kõiki pille ka õpitakse. Me muidugi suuname neid mängima ka oboed, metsasarve ja fagotti. Alguses on see harjumatu, sest nad ei tunne neid pille, aga kui juba koosmäng pihta hakkab, on asi korras. Siis läheb põnevaks!»

Laupäevasel juubelikontserdil on plaanis publiku ette tuua lood, millest vanimad on pärit saja aasta tagant, ning kavas on ka üks maailmaesiettekanne.

Vana maja uues kuues

Tonio Tamra meenutas, et Viljandis plaaniti muusikakooli asutada juba 90 aastat tagasi, kuid siis tegudeni ei jõutud.

«Meil on viimasel ajal nii palju sajandijuubeleid tähistatud, et 75 nagu ei tundugi teab mis pikk iga, kuid ühe muusikakooli jaoks on see piisav, et vaadata tagasi julgelt ja mõnusa huumoriga,» rääkis direktor. «Augustin Pung tegi selle kooli ja samal ajal trügis ise sisuliselt linnapeaks. Põnev aeg oli!»

1867. aastal ehitatud majas sai 2017. aasta mais valmis põhjalik ja kaua oodatud kapitaalremont, mille planeerimise ajal jõudis vahetuda viis linnapead.

Laupäevane juubelikontsert on seatud nii, et lavalt käiks läbi võimalikult palju Viljandi muusikakooli noori. Viimati sai nende ühisesinemisest Viljandis osa jõulude paiku.
Laupäevane juubelikontsert on seatud nii, et lavalt käiks läbi võimalikult palju Viljandi muusikakooli noori. Viimati sai nende ühisesinemisest Viljandis osa jõulude paiku. Foto: Elmo Riig

«Keskkond, kus me praegu töötame, on nii hea ja mõnus, et õppenõukogu otsustas sisekujundajat Anne Tamverki eriliselt tänada ning anda talle kooli aumärgi,» lausus Tamra. «Uus maja on hästi vastu pidanud ja hästi hoitud. Ja kui palju on meil külalisekskursioone käinud!»

Tamra sõnul käib maja seniajani iga kuu uudistamas keskmiselt paar-kolm ekskursiooni kaugemalt. Lisaks moodsatele ruumitehnilistele akustilistele lahendustele on temast teada ka omad lood, nagu nii kõrges vanuses majale igati loomulik on.

«Kui satume kolmanda korruse ärkliklassi tornikambris, siis 1945. aasta kevadel ehk samal ajal, kui kool asutati, leiti sealt üks surnuks külmunud mees. Viis aastat hiljem aga hakkas samas ruumis üks naine sünnitama ja minu teada sünnitaski sealsamas,» meenutas Tamra. «Kui nüüd aga küsida, kas meil kummitab, siis vastus on ei, meil ei kummita. Remondi käigus said kõik head hinged sisse kutsutud ja kui mõni halb oligi, siis läks ta välja.»

Märksõnad
Tagasi üles