iDeal kampaania

Anu Raua vaip "Tartu rahu" jõuab vaataja ette

Tekstiilikunstnik Anu Raud sai valmis suure vaiba, mis jutustab Tartu rahust ja on pühendatud selle sõlmimise 100. aastapäevale. Vaip seatakse üles Tartu linnamuuseumis. Pildil Anu Raud.  

FOTO: Kristjan Teedema

Reedel esitletakse Tartu linnamuuseumis näituse avamisel kunstnik Anu Raua seinavaipa, mis valmis Tartu rahu 100. aastapäevaks. Taies jääb ehtima linnamuuseumi Tartu rahu tuba.

Vaip on valminud Tartu linna tellimusel. Linnapea Urmas Klaasi sõnul soovis linn olulist ajaloohetke jäädvustada ka kunsti kaudu. "Tartu rahu tähenduse mõjusaks jäädvustamiseks olnuks kümneid võimalusi, kuid Eesti lõngadest kootud vaibas on omaette väärtus ja hingestatus. Anu Raua vaipadesse on aastakümnete jooksul kootud Eesti riigi ja rahva lugu," rääkis linnapea.

Üks Eesti tuntumaid vaibakunstnikke Anu Raud peab valminud vaipa oma senistest töödest üheks keerukamaks. "Arvan, et Tartu rahu teema vaibaks mõelda ja kududa oli minu elu keerulisim ülesanne. Samas ahvatlev ja pinget pakkuv. Pika mõtlemise, proovimise ja katsetamise järel sai vaibale pidulik valge ja lumine talveilm. Taamal Eestimaa, sümboliteks väikesed talumajad koos taevasse tõusvate valgete korstnasuitsudega, täielik Maarjamaa tuulevaikus. Lepingule allakirjutamisest ja seal viibinud inimestest räägivad rohked detailid ja sümbolid," rääkis vaibakunstnik.

Anu Raud lisas, et inspiratsiooni vaiba ideeks sai ta ka peapiiskop Urmas Viilmalt, kes oli talle läkitanud oma ametisse pühitsemise jutluse ja foto Tartu rahulepingu allkirjastamisest.

Anu Raud ja vaibakudujad Merike Lond, Eva Maaten ja Reita Taalmaa kudusid Tartu rahu vaipa Heimtalis Kääriku talus neli kuud.

Tartu linnavalitsuse nõunik, vaiba tellimise idee algataja Indrek Mustimets rõõmustas, et koostöö vaibakunstnikuga õnnestus ja et Eestile nii oluline teema jõudis ka kunsti kaudu oma kodulinna Tartu rahu tähendusi jagama. "Selle vaiba ees seistes leiab igaüks iseenda, Eesti ja Tartu rahu."

Anu Raua "Tartu rahu" vaipa saavad huvilised vaadata 1. veebruarist Tartu linnamuuseumi Tartu rahu toas. Muuseumis avatav näitus "Tartu ja rahu" tutvustab rahulepingu saamislugu ning linna rolli rahukõnelustel. Rändnäitust saab seal vaadata 1. veebruarist 16. veebruarini. Sissepääs on muuseumipiletiga, teatas Tartu linnamuuseum oma pressiteates.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles