Skip to footer
Saada vihje

Viljandi vallas reformitakse raamatukogusid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viljandi valla raamatukogude uus struktuur

Viljandi vallavolikogu arutab täna kell 17:00 plaani muuta valla raamatukogude struktuuri nii, et praeguse 17 eraldi asutuse asemele jääb neli raamatukogu koos nende alla kuuluvate haruraamatukogudega.

«Raamatukogud jääksid inimestele pakkuma harjumuspäraseid teenuseid ja nende kadumist inimestel praegu karta ei tule,» kinnitas Viljandi valla kultuuri- ja noorsoospetsialist Jana Seeba. «Meie eesmärk on korrastada raamatukogude võrgustikku, et paremini korraldada juhtimist, rakendada tööle personali ja planeerida raamatute ostmiseks mõeldud raha.»

Veel pole teada ümberorganiseeritud haruraamatukogude võimalikud lahtiolekuajad. «Sellekohased ettepanekud teevad tööle asuvad direktorid. Nende ettepanekute aluseks võetakse raamatukogu aastaaruannetest, lugejatelt ja raamatukogude praegustelt juhtidelt saadav info,» selgitas Seeba.

Praegu on Viljandi valla raamatukogudes 19,70 ametikohta ja personal täidab 19,45 kohta. Raamatukogude direktorite kohad koondatakse ning kolme loodava asutuse direktori koha täitmiseks kuulutatakse välja avalik konkurss. Kui uued juhid on leitud, saavad selgeks ka raamatukogude ja harukogude lahtiolekuajad.

Viljandi vallavolikogu otsuses on kirjas, et soovi direktoriks kandideerida on avaldanud kaks praegu raamatukogu või rahvaraamatukogu direktori või juhataja ametikohal töötavat inimest. Need direktorid või juhatajad, kes kandideerida ei planeeri, on avaldanud soovi raamatukogudes edasi töötada ka pärast ümberkorraldusi.

Seeba kinnitas, et kavandatavad ümberkorraldused ei vähenda raamatute ostmiseks eraldatavat summat, küll aga on võimalik raha planeerides paremini arvestada piirkonna vajadusi. «Näitena võib tuua, et suuremas piirkonnas on ajalehtede ja ajakirjade tellimiseks eraldatud summa tegelikust vajadusest suurem ja juhtub ka seda, et eraldatud summa jääb täies mahus kasutamata, aga väiksemates piirkondades raha perioodika tellimiseks napib,» rääkis ta.

Raamatukogude direktorid võivad neid summasid asutuses ümber jaotada.

Loodava süsteemi töökorralduse määravad kindlaks raamatukogude juhid. Seeba sõnutsi oleks ilmselt mõistlik kasutusele võtta süsteem, kus üks raamatukoguhoidja töötab mitmes haruraamatukogus, sest see võimaldab inimesele pakkuda täistöökohta. «Praegu on selline süsteem Tarvastu raamatukogus ka kasutusel,» lisas Seeba.

Tema sõnutsi kulus Viljandi vallal eelmisel aastal raamatukogude peale ligikaudu 442 000 eurot, tänavusse eelarvesse on neile planeeritud ligikaudu 487 000 eurot.

Mullu septembris käisid Viljandi vallavalitsuse ametnikud neljas piirkonnas raamatukogude juhtide ning teemast huvitatud elanikega kohtumas. «Valla elanikud on väljendanud soovi, et teenus kohapeal säiliks, teine soov on olnud, et neid tervitaks raamatukogus juba armsaks saanud töötaja,» ütles Seeba.

Viljandi vallavolikogu esimees Kaupo Kase leidis, et raamatukogude tööd tulebki ümber organiseerida ja optimeerida. «See on paratamatu. Vajalik on kohaneda uute oludega, mis on tingitud eelkõige infotehnoloogia arengust ja elanike arvu vähenemisest piirkondades,» lausus Kase. Samuti ei pea ta mõistlikuks süsteemi, kus igal tillukesel ja väikese klientide arvuga raamatukogul on eraldi juhataja või direktor.

Viiratsi raamatukogu direktor Piret Viira leidis, et vallas on tõepoolest palju raamatukogusid ning reform on igati õigustatud, sest pole mõtet, et nad kõik eraldi üksustena eksisteerivad. «Selle reformi oleks võinud juba varem ära teha. Ma ütleks, et see on isegi pisut venima jäänud. Ajaga tuleb ju kaasas käia, nagu öeldakse,» lausus ta. Viira lisas, et tema eesmärk on ikka see, et raamatukogud säiliksid.

Tarvastu raamatukogu on ümberkorralduse juba läbinud ja Viljandi vallavolikogu otsus puudutab seda vaid niipalju, et Holstre raamatukogu muudetakse selle haruraamatukoguks.

Kaardilt puudu Uusna haruraamatukogu, mis hakkab kuuluma Viiratsi raamatukogu alla.

Kommentaarid
Tagasi üles