Näitleja Peeter Jürgens pälvis Valgetähe V klassi teenetemärgi.

FOTO: Elmo Riig

President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi aastapäeva eel riigi teenetemärgi 114 inimesele. Kui tavaliselt on teenetemärgi saajate hulgas olnud paar-kolm Viljandimaalt pärit inimest, siis seekord on neid seitse.

Teenetemärgi saavad tantsujuht Lille-Astra Arraste, erivajadustega inimeste abistaja ja kultuuriakadeema väärikate ülikooli programmijuht Piret Aus, Ugala teatri staažikas näitleja Peeter Jürgens, pikaaegne Ugala teatri juht Enn Kose, Polli aiandusuuringute keskuse marjasortide uurija ja aretaja Asta-Virve Libek, aktsiaseltsi Hoolekandeteenused juht Maarjo Mändmaa ning Muraka farmi omanik ja juht Karmo Männik.

Valgetähe IV klassi teenetemärgi kavaleriks saanud Lille-Astra Arraste on olnud paljude Viljandimaa tantsupidude üldjuht ja lavastaja ning oli ka üks XIII ja XIV üldtantsupeo üldjuhte. 2008. aastal pälvis ta Viljandimaa vapimärgi.

Piret Aus

FOTO: Elmo Riig

Piret Aus on viljandlastele pikka aega olnud tuntud kui üks pärimusmuusika festivali korraldajaid, rahvamuusik ja kultuuriakadeemia lektor. Selle kõige kõrvalt seisab ta aga ka hea erivajadustega inimeste ligipääsetavuse eest ning oli möödunud aastal üldtantsupeo kirjeldustõlke ning üldlaulupeo viipekeelde panemise vedajaid. Piret Aus sai Eesti Punase Risti IV klassi kavaleriks.

Peeter Jürgens

FOTO: Elmo Riig

Eelmise aasta märtsis oma 80. sünnipäeva tähistanud Peeter Jürgens alustas Ugalas tööd 1965. aastal. Kas miski teda teatris veel üllatada suudab, küsis ajakirjanik Jürgensilt mullu enne sünnipäeva. «Ohohohoo ... Elu on niikuinii üllatusi täis. Elu on nii huvitav, et ongi ainult üllatus üllatuse otsa,» lausus nüüd Valgetähe V klassi ordani kavaleriks kuulutatu.

Enn Kose

FOTO: Elmo Riig

Valgetähe IV neljanda klassi teenetemärgi pälvinud Enn Kose kandis Ugala teatri hea käekäigu eest hoolt üle 45 aasta, olles nii näitleja, direktor kui majandusjuht. Tema juhtimisel valmis Ugala teatrimaja.

Karmo Männik

FOTO: Elmo Riig

Muraka farmi omanik Karmo Männik võõrustas mullu sügisel Eesti presidenti Kersti Kaljulaidi, kes alustas Viljandi vallaga tutvumist just sealsest farmist, kus töötab robotlüpsilaut. President avaldas toona imestust, kui palju eriilmelisi lautu võib Eestis leida. Karmo Männik sai Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Asta-Virve Libek

FOTO: Elmo Riig

Asta-Virve Libek on aretanud mitu sõstrasorti ning saanud ka doktorikraadi mustsõstra saagi kujunemise uurimise eest. Polli aiandusuuringute keskuses töötavale vanemteadurile andis president Valgetähe V klassi.

Maarjo Mändmaa

FOTO: Margus Ansu

Valgetähe III klassi teenetemärgi saanud viljandlane Maarjo Mändmaa juhib aktsiaseltsi Hoolekandeteenused, mis pakub toetust ja abi igapäevaeluga toimetulekul enam kui 2100-le psüühilise haiguse või vaimupuudega inimesele 51 teenuseüksuses üle Eesti. 

Eesti Vabariigi teenetemärkidega avaldab riik tänu neile eestimaalastele ja Eesti sõpradele, kelle kutsetöö ning pühendumuse toel saab Eesti tugevamaks, suuremaks ja hoolivamaks. Riiklike teenetemärkide väljaandmise õigus on seadusega antud Eesti presidendile.