N, 8.12.2022

Trad.Attack! proovis Viljandi publiku peal veel ilmumata materjali

Margus Haav
, reporter
Trad.Attack! proovis Viljandi publiku peal veel ilmumata materjali
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Trad.Attack! esitles Viljandi pärimusmuusika aidas teist singlit «Tehke ruumi!» oma peagi ilmuvalt albumilt «Make Your Move». Pildil Sandra Vabarna, Tõnu Tubli ja Jalmar Vabarna.
Trad.Attack! esitles Viljandi pärimusmuusika aidas teist singlit «Tehke ruumi!» oma peagi ilmuvalt albumilt «Make Your Move». Pildil Sandra Vabarna, Tõnu Tubli ja Jalmar Vabarna. Foto: Elmo Riig

Trad.Attack! tuleb aprillis välja kolmanda täispika albumiga «Make Your Move» ning annab Tallinnas Saku suurhallis 360-kraadisel laval oma senise karjääri võimsaima kontserdi.

Trad.Attack! esitles jaanuari keskel Viljandi pärimusmuusika aidas selle albumi teist singlit «Tehke ruumi!» ja katsetas 360-kraadist lava, mis oli paigutatud suure saali keskele, nii et publik paiknes selle ümber. Kuigi esitamisele tuli ainult üks lugu ja üritus oli kutsetega, tuli kohale silma järgi paar-kolmsada inimest. «Tehke ruumi!» ilmus ametlikult 24. jaanuaril.

Üheainsa pala esitlus on Eestis veel kaunikesti harjumatu asi. Viljandis oli Trad.Attack! vist lausa esimene?

Jalmar Vabarna: Meil ongi tavaks esimene olla! Aeg-ajalt tehakse albumi eelkuulamisi, aga need kipuvad jääma veebikeskkonda. Oma eelmise albumiga «Kullakarva» tegime samuti kaks eelkuulamise õhtut. See on omamoodi salarelv ning vahetu võimalus oma tulisemate austajatega kohtuda. Kutsume kohale inimesed, kellest meie hoolime ja kes loodetavasti hoolivad meist.

Meie uue albumi kontekstis on see teine singliesitlus. Esimest singlit «Pass-pass» esitlesime Tallinnas. Hoolime väga geopoliitikast ning mõtlesime, et pealinnast peab välja ka tulema. Viljandi on ju meie sünnilinn. Ja siinsamas, aida suures saalis, tegime oma esimese proovi. Paarimeetrise täpsusega samas kohas, kus nüüdnegi lava oli püsti pandud. Harjutasime siis lugu «Kooreke». Nii et see on meile igas mõttes väga oluline koht.

Uus album kannab küll ingliskeelset pealkirja, kuid ei sisalda ühtegi ingliskeelset lugu. See ilmub aprillis ja on üks julgustükke täis album. Eks plaanid olnud veelgi suurejoonelisemad. Mõtlesime, et hakkame singleid esitlema kuskil katustel ja tuhamägedel, teeme sellised šokiteraapilised kogunemised. Lõppkokkuvõttes jõudsime tänu toredale tiimile ja helgetele peadele selleni, et kõige olulisem on uusi palasid esitleda kitsas ringis.

Tõnu Tubli: Ja et oleks soe! See on ka väga oluline. Tegelikult on sellised singliesitlused ja eelkuulamised nagu lavastuskunstis kontrolletendused. Kõik on valmis, välja tuleb niikuinii, aga igaks juhuks teeme ülekuulamise, kuhu tulevad kriitilise ja vähem kriitilise kõrvaga inimesed, kes pärast ütlevad, kas oli väga hea või väga halb. Siis tead, kuidas ilmale vastu minna.

Sandra Vabarna: Tore on see, et saame keskenduda ühele loole. Tavaliselt tutvustatakse Eestis uusi singleid kontserdi käigus. Öeldakse, et tulge meie kontserdile, mängime ka ühe uue loo. Meie võtsimegi ainult ühe loo, et see saaks oma täies hiilguses särada.

Jalmar Vabarna: Lisaks on see hea enesekontrolli mõttes. Töötame küll selle looga proovis, aga täpselt sama oluline on meile, kuidas ta kõlab publiku ees. Kuidas ta vastu võetakse, kuidas toimib ning mis seisus sa ise oled, kas oled valmis. Need väiksed etapid enne suurt on väga olulised. Keegi ei hüppa kohe redeli viimasele astmele, mitte keegi. Ikka esimene kõigepealt, siis teine, kolmas ja ehk isegi neljas. Ja siis teeme ühe hästi suure hüppe!

Tõnu Tubli: Võib-olla trepil ongi ainult kolm astet! (Naerab.)

Eks neid astmeid ole enamasti ikka rohkem, aga kui mõelda kuue aasta tagusele ajale, kui siinsamas saalis harjutasite oma kõige esimest lugu ... See oleks nagu eile olnud. Samas mis kõik on selle aja sisse mahtunud! Trad.Attack!-il on ikka väga hästi läinud ja elu on väga põnevaks kiskunud.

Sandra Vabarna: Meil on tõesti põnev elu olnud. Tegin just ühe koolituse tarbeks slide show meie ajaloost. Panin neid kuupäevi ritta ja mõtlesin, et vau, me oleme tõesti palju ära teinud. Tõesti, see, kui me siin saalis esimest proovi tegime, on hästi meeles ja alles see oli. Nüüd oleme siin jälle.

Aga selles vahemikus on meil ilmunud kolm plaati, oleme tuuritanud 37 riigis, mitmes riigis mitu korda. Me ei ole kuhugi seisma jäänud, vaid võtame alati ette mugavustsoonist väljamineku tee.

Kui kaugele uus plaat mugavustsoonist jääb?

Sandra Vabarana: Ohh!

Tõnu Tubli: Oi!

Jalmar Vabarna: See on protsess, mille kirjeldamine võtaks nii palju aega, et enne läheks jumala päike looja, kui me need jutud räägitud saaksime. Albumi tegemine ei ole meil mitte kunagi olnud nii põnev ja mastaapne.

Iga bänd läheneb loomingule omamoodi ja erinevalt. Meie proovisalvestasime demoalbumi mais-juunis, päriselt salvestasime augustis ning miksinud oleme praktiliselt tänase päevani. Kui tavapäraselt annavad muusikud detsembris kontserte, siis meie istusime iga päev stuudios.

Sandra Vabarna: Tõstsime kalendris muudkui puhkust edasi: veel läheb kolm päeva edasi, veel nädal ...

Jalmar Vabarna: Fookus oli vaja plaadil hoida. Arvan, et esimest korda jõudsime plaadi tegemisel analüüsivasse faasi, kus hakkad oma loomingut natuke suuremalt nägema. See ei olnud meie võimetusest tingitud. Tahtsime sinna sisse panna natuke rohkem, kui ise oskame. See sündis tänu meie toredale koosolekule miksija ja Tartu stuudio ihuinseneri Silver Lepastega.

Tõnu Tubli: Viimase viie-kuue aasta jooksul oleme hästi palju reisinud ja maailma näinud. Vaatad uudiseid ja näed: seal põleb, ma olen seal käinud ... Või kui jutt läheb Kanada tänavale, meenub: ah jaa, käisin isegi seal, kohv oli väga hea.

Uue plaadiga oleme jõudnud muusikategemises umbes samasse kohta, et okei, ma olen midagi sellist juba teinud, aga kuidas see lõpuks jõuab läbi kõigi nende ühenduste meie kõrvaklappidesse ... See on nii müstiline ja põnev reis.

Märksõnad
Tagasi üles