Algas 2020. aasta taluarhitektuuri toetamise taotlusvoor

Kristiina Liiv
, reporter
Copy
2019. aasta taotlusvoorust saadud rahaga sai uue laastukatuse Kajaku talu Viljandimaal.
2019. aasta taotlusvoorust saadud rahaga sai uue laastukatuse Kajaku talu Viljandimaal. Foto: Erakogu

Toetuse eesmärk on aidata taluelamute katuste korrastamise abil kaasa Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja maastiku omapära säilitamisele. Toetust saab taotleda talukompleksi kuulunud eluhoonele ehk üksikelamule, mis on ehitatud enne 1940. aastat ning voorust toetatakse hoonete katuste restaureerimist traditsiooniliste ehitusmaterjalide ja töövõtetega.

Muinsuskaitseameti ehituspärandi valdkonna juhi Anni Martini sõnul on maa-arhitektuur seni vähem tähelepanu saanud osa Eesti ehituspärandist ning eraldi toetusmeede selle säilitamiseks on väga oluline. "Huvi möödunud aastal esimest korda jagatud toetuse vastu oli rõõmustavalt suur ning näitas inimeste tugevat sidet traditsioonilise taluelamu ja maapiirkondadele omaste maastikega," selgitas Martin muinsuskaitseameti pressiteate vahendusel.

Taotlusvoorust toetatakse tegevusi, millega taastatakse või asendatakse taluelamu katusekate ja vajadusel katusekonstruktsioonid, kasutades algupäraseid ehk piirkonnale, hoonetüübile ja ehitusperioodile iseloomulikke materjale ja töövõtteid. Näiteks kui hoonel oli esialgu roogkatus, siis toetame roogkatuse taastamist, laastukatuse puhul laastukatuse taastamist. Vana eterniidi asendamist uue eterniidiga või teiste uute ehitusmaterjalide kasutamist sellest taotlusvoorust ei toetata.

Vooru kogueelarve on 200 000 eurot. Taotletava toetuse summa peab jääma vahemikku 5000 – 10 000 eurot ning see võib tööde maksumusest moodustada kuni poole ehk omafinantseering tööde eelarvest peab olema vähemalt 50 protsenti.

Taotlusvoor avatakse 24. jaanuaril ning taotluste esitamise tähtaeg on 28. veebruar. Taotlemine käib kultuuriministeeriumi toetuste menetlemise infosüsteemis. Taotlusvooru abikõlblikkuse periood on 1. jaanuar kuni 31. detsember.

Taotlusvooru aluseks on kultuuriministri määrus "Taluarhitektuuri toetamise tingimused ja kord".

Tagasi üles