SIISKI ON pensionisüsteemi käsitlemisel ühine arusaam selles, et meie tuleviku pensionide peamine põhjus on elanikkonna vananemine. Maksumaksjate arv ühe ülalpeetava kohta võib prognooside kohaselt väheneda 30 aasta jooksul kolmelt kahele. Hea on see, et inimeste eluiga pikeneb, aga halb on see, et Eestis sünnib vähe lapsi. Kui sündimus ei suurene, siis suurenevad meie tulevikuprobleemid.
Pensionireformi vastased arvavad, et inimesi on võimalik rahaga asendada: tooge raha panka ja paigutage pensionifondi ning teile on tagatud väärikas pension. Püha lihtsameelsus! Meile pakutakse tõsimeeli stabiilset ja tulevaste pensionäride heaks kasumlikult toimivat finantsskeemi järgmiseks 50 aastaks?! Pensionireformi vastased toetuvad ennustustele, et tulevikus ei tule enam ühtegi majanduskriisi ja fondide tootlused on tunduvalt paremad, kui on olnud seni. Vaadakem nüüd 50 aastat tagasi: rahareformid, eri valuutad, devalveerimised, inflatsioon, finantskriisid … Just niisugune lahendus on peavalu ravimine giljotiiniga ja mastaapne riiklik kelmus, kui kasutada Helmen Küti väljendeid. Ja seda kõike tehakse nii praeguste töötajate kui ka pensionäride arvelt, mida 2002. aastal kogumispensioni seaduse jõustumisel ei selgitatud.
Nimelt võetakse raha, mille riik inimese teise pensionisambasse on lisanud, selle inimese riikliku pensioni arvestusest maha ja selle võrra saab ta tulevikus väiksemat riiklikku pensioni. Lisaks laekub pensionifondi vähem raha.
Rahandusminister Siim Kallas kinnitas 2001. aastal riigikogus, et teise samba keskmine reaaltootlus hakkab olema vähemalt kuus protsenti aastas, aga tegelikult on see olnud investoriõiguste ühenduse Better Finance andmetel aastatel 2002–2018 negatiivne ja 2008.-2009. aasta majanduskriis pühkis pensionifondide väärtusest 25 protsenti. Ka maailmapanga 1994. aasta analüüs toob välja, et riiklik pension ilma teise sambata tagab kõrgemad pensionid, kui majanduskasv ületab fonditootlust. Seni ongi majanduskasv ületanud teise samba tootlust rohkem kui kaks korda. Niisugune on senine tegelikkus ning pole mingisugust põhjust arvata, et maailm pöördub ja kõik hakkab toimuma vastupidi senisele praktikale.