CRISPR Cas9 on tööriist, mis oskab DNA-ahela katki lõigata täpselt õigest kohast ja aitab ka DNA-s üles leida parandamist vajava koha, selgitas biotehnoloog Tõnis Org.
CRISPR Cas9 on tööriist, mis oskab DNA-ahela katki lõigata täpselt õigest kohast ja aitab ka DNA-s üles leida parandamist vajava koha, selgitas biotehnoloog Tõnis Org. Foto: Kristjan Teedema

Veel põlvkond tagasi ei kujutanud inimesed elu ette kaugeltki niisugusena, nagu see infotehnoloogia võimalusi arvestades tänapäeval on. Tähekombinatsioon IT on aga juba luitumas, sest see on nii iseenesestmõistetav. Maailma on raputamas hoopis järgmine revolutsioon, mis leiab aset bioloogias. Uus tähekombinatsioon CRISPR alles tõuseb inimeste teadvusesse, osutades tehnoloogiale, millega on võimalik ravida raskeid geenihaigusi, disainida beebisid ja ümber kujundada biosfääri.

CRISPR-Cas9 põhinevad meetodid on bioloogias viimase aja üks silmapaistvamaid tehnoloogilisi läbimurdeid. Ka Tartu ülikooli teadlased kasutavad laboreis geenide uurimisel sedasama tehnoloogiat.