Rahvakultuuri keskus kuulutas 2020. aasta rahvajutu aastaks

Rahvakultuuri keskus kuulutas 2020. aasta rahvajuttude aastaks.

FOTO: Marko Saarm

Rahvakultuuri keskuse jutukooli eestvedamisel on järgmine, 2020. aasta eesti rahvajutuaasta. Eesmärgiks on tutvustada eesti rahvajutte ning allikaid, kust neid leida. Rahvajutuaasta saab alguse jaanuaris Viljandimaal Männiku Metsatalus seminariga "Marjakobarast unenäorongini".

Nagu võib lugeda rahvakultuuri keskuse kodulehelt, elame kultuuriliselt küllasel ajal. Ühtaegu üleilmastumise ajal, kui igaüks võib hõlpsasti leida teda huvitavaid teemasid kirjanduses, muusikas, kunstis ja mujal. Teisalt jääb meie ühisosa aastast aastasse vähemaks. Mis on need lood, filmid, raamatud ja laulud, mis meid seovad, mida kõik eestlased üle ilma teavad, milles eri põlvkonnad ühise jututeema leiavad, ühtehoidmist tajuvad, üksteist poolelt sõnalt mõistavad? Meie esmaseks ühisosaks võiks olla eesti rahvajutud. Igaüks on võimeline jutustama Punamütsikese lugu, aga paljud jäävad jänni, kui palutakse vesta mõni omamaine muinasjutt.

"Rahvajuturaamatute nimetamine võib osutuda päris keeruliseks. Uskumatu, aga isegi selline omal ajal väga tuntud raamat nagu Friedrich Reinhold Kreutzwaldi "Eesti rahva ennemuistsed jutud" hakkab inimeste meeltes tuhmuma. Palju rahvajutukogumikke on juba ammu jäänud kusagile mälestuste ääremaile," põhjendab rahvakultuuri keskuse suulise pärandi peaspetsialisti Piret Päär teema-aasta valikut.

Seetõttu kutsub rahvakultuuri keskus kõiki huvilisi terve aasta vältavale rännakule eesti rahvajuttude maastikul, kuhu marsruut märgitakse 11. ja 12. jaanuaril Männiku Metsatalus asetleidval seminaril.

"Koos folkloristidega räägime Männiku Metsatalus selgeks eesti rahvajutu loo, kuid põnevaid üritusi jätkub terveks aastaks. Jaanuari alguses anname teada ka ühest 11 kuud kestvast väljakutsest "11 x 11". Kõik on veel saladus, aga isu tekitamiseks võib öelda, et iga kuu 11. kuupäeval pakume lugemiseks, avastamiseks ja jutustamiseks ühe rahvajutukogumiku. Aasta lõpuks võiks seega üks eestlane nimetada vabalt 11 raamatut, kust leida häid rahvajutte," kõneles Päär.

Rohkem infot leiab rahvakultuuri keskuse kodulehelt.

Tagasi üles