Carl Robert Jakobsoni sauna palgid tõid lisatööd ja kulu kaela

«Oleme pinnast välja vedanud, vahevundamendid on valatud,» räägib osaühingu Puitkatused oskustööline Taisto Sillamägi, kuhu on novembri lõpuks tööjärg jõudnud 1877. aastal ehitatud saunas.

FOTO: Urmas Luik

Pärnu jõe kaldale jääva Kurgja talumuuseumi saunamaja katust katab sinikavärvi ja häärberipoolset seina varjab kaitseväeroheline kile, mille vahelt käivad sisse-välja töömehed, jopede seljal kiri «Puitkatused». Saaremaa vallas registreeritud osaühing remondib Kurgja-Linnutaja talu peremehe Carl Robert Jakobsoni 1877. aastal ehitatud sauna-elamut.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kuid töötegijate näod pole murelikud mitte selle pärast, et nende objektil suri 41-aastaselt ärkamisaja suurkuju ja ajalehe Sakala asutaja, vaid ehitis on oota­matult halvas seisus. See tähendab, et pärast jõulegi tuleb meistritel saunaga jätkata ja sihtasutus Eesti Maaelumuuseumid peab leidma lisa seni planeeritud ligemale 37 000 eurole, mille sisse olid arvatud osaühingu Arcus Projekt koostatud muinsuskaitselised eritingimused ja põhiprojekt, ehitustööd ja muinsuskaitseline järelevalve.

«Meile halva üllatusena tuleb väga palju palgivahetust, sest palgid on mädanenud ja putukatest kahjustatud,» möönab Eesti Maaelumuuseumide Jakobsoni talumuuseumi peaspetsialist Kersti Tammiksaar novembri lõpus. «Hoonet tõsteti natuke, et saada alla korralik tuulutus. Katus on tegemisel, aga seest tuli kõik seinad lahti võtta. Vanade puumajadega on ju nii, et kunagi ei tea, mis üllatused seal välja tulevad.»

Tagasi üles