R, 9.12.2022

Edu võti ettevõtluses: käi ajaga kaasas

Elmo Puidet
, Viljandimaa arenduskeskuse juhataja
Edu võti ettevõtluses: käi ajaga kaasas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elmo Puidet juhib Viljandimaa arenduskeskust.
Elmo Puidet juhib Viljandimaa arenduskeskust. Foto: Erakogu

Inimesena, tarbijana, puutun tihti kokku olukorraga, et mingi teenus või toode on ajale jalgu jäänud. Vahel on üht või teist vaja veidi muuta, kas või menüüsse paar toitu juurde panna või vana karbonaad uudsema roa vastu vahetada. Vahel aga on vaja täiesti uut toodet või teenust, et seniseid kliente hoida ja uusi juurde võita. Kui sa ei ole just monopol, pead midagi muutma, uuendama.

Ajaga kaasaskäimise maailmameistrid on kahtlemata start-up ehk iduettevõtted. Eestlased on maailmas kuulsad Pipedrive’i, TransferWise’i, Bolti ja teistega – üks väike riik on tõstetud tänu ettevõtjate pingutusele ja loovusele, just ajaga kaasaskäimise kaudu maailma tippu ja kõigile nähtavaks. Aga paindlikkus ja arendus ei ole vaid idufirmade pärusmaa. Iga tootmisettevõte peab uuendama oma toodet ja teenusettevõte oma teenust, et käia kaasas kliendi ootustega, tehnoloogia arenguga, rahvusvaheliste trendidega. Ka siis, kui sul on väikeettevõte, ka siis, kui sul on mikroettevõtte, ka siis, kui pakud oma toodet või teenust üksi.

Meie enda Viljandimaa ettevõtted näitavad uut luues teed: olgu see siis Eestis ja rahvusvaheliselt tunnustatud Cleveron oma nutikate pakirobotitega, mida tahavad osta ameeriklased ja maha viksida hiinlased, või Tactical Solution tipptasemel matkatoiduga, mis muutis kadedaks superväljaõppega USA sõjaväelased, kellele mu poeg kaitseväes seda tutvustas.

Meie enda maakonna ettevõtted näitavad ka, et vahel aitab väiksest uuendusest, et leida piisavalt kliente ja saavutada suurepäraseid tulemusi. Viljandimaa 2019. aasta toote ja teenuse valimisel oli ajalehe Sakala vahendusel meie ees 11 uuendajat. Neil ei ole lihtsalt kasulikud ja toredad tooted või teenused, vaid nad on ka maakonna ja Eesti lipulaevad, tunnustuse toojad.

Kui sellest kandideerijate nimekirjast võtta ajaga kaasaskäimise näiteks ainult üks, siis meie tuntud ja teatud Viljandi pärimusmuusika festival uuendas ennast säästliku arengu trendi toel. Ei ühekorranõudele tähendas küll veidi rohkem organiseerimis- ja teavitustööd, aga sõnum oli tugev: viis kuud hiljem tegi sama sammu 4000 osalejaga rahvusvaheline JCI maailmakongress, mida novembris Tallinnas peeti.

Hea ettevõtja, kui tunned, et müük ei edene, ­uuri oma kliendilt, mida ta vajab ja kuidas ta seda tahab, uuri, mis on talle tähtis, kuidas ta väärtustab iseennast, oma kogukonda ja maailma. Selle kaudu uueneb sinu toode või teenus kõige paremini, kõige kiiremini ja kõige õigemas suunas. Hea tarbija, hea viljandimaalane, anna palun ettevõtjale rohkem teada, kuidas ja mida sa soovid. Sellega tood sa kasu kõigile – endale, siinsele ettevõtjale ja Viljandimaale. Käime kõik koos ajaga kaasas!

Märksõnad
Tagasi üles