Folklorist Marju Kõivupuu: hinge eest tuleb hoolt kanda

Maarius Suviste
, reporter
Copy
Folklorist ja kultuuriloolane Marju Kõivupuu ütleb, et hingedepäeval pole sobilik korraldada kärarikkaid meelelahutusüritusi: «Üks päev aastas võiks ju olla meenutuste ja mälestuste jaoks.»
Folklorist ja kultuuriloolane Marju Kõivupuu ütleb, et hingedepäeval pole sobilik korraldada kärarikkaid meelelahutusüritusi: «Üks päev aastas võiks ju olla meenutuste ja mälestuste jaoks.» Foto: Erakogu

Kui vähegi võimalik, võtab folklorist Marju Kõivupuu hingedepäeval ette kalmistulkäigu ja süütab küünla. Samuti võtab ta aega mõtlemiseks neile, kellele selles ilmas pole enam võimalik terekätt ulatada ja küsida: «Mis uudist? Kuidas läheb?»

Kõivupuu ütleb, et mida vanemaks inimene saab, seda enam selliseid kaasteelisi lisandub nii lähemalt kui kaugemalt. Kindlasti võtab ta kalmistule kaasa ka endast nooremaid, sest surnuaedadel on aja- ja kultuurilugu vaikival, ent siiski kõnekal moel ning seda tuleb tema sõnul õppida maast madalast väärtustama.

Kultuuriloolane tõdeb, et pimedal ajal on ilus vaadata haudadel põlevaid küünlaid – natuke romantiline ja müstiline tunne. Sama on jõululaupäeval, kui on kombeks käia kalmudel küünlaid süütamas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles